TIOMOM İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Tiotropium bromür monohidrat, Mometazon furoat’tır. TIOMOM İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül, hava yolunun açılmasını sağlayarak, havanın akciğerlere alınmasını ve dışarı verilmesini kolaylaştırır. Orta ve çok şiddetli kronik bronşit, amfizem  ve KOAH hastası olan kişilerde görülen, bronşlarda spazm şeklinde kasılmaların sonucu oluşan solunum yetersizliğinin önlenmesi ve giderilmesinde kullanılır.

TIOMOM İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Orta ve çok şiddetli kronik bronşit, amfizem  ve KOAH hastası olan kişilerde görülen, bronşlarda spazm şeklinde kasılmaların sonucu oluşan solunum yetersizliğinin önlenmesi ve giderilmesinde kullanılır.
 3. Kullanımı vücutta enfeksiyonlarla savaşan kan hücrelerinin azalmasına sebep olabilir. Hasta ve enfeksiyonlu kişilerle temastan kaçınınız.
 4. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için, ilacınızı düzenli bir şekilde kullanınız.
 5. 18 yaşında küçüklerde kullanmayınız.
 6. Bu ilacı başlamış olan astım krizi anında kullanmayınız. Başlamış olan astım krizi tedavisi için daha hızlı etkisi olan inhalasyon ilaçları kullanılmalıdır.
 7. Eğer dar açılı göz tansiyonunuz (dar açılı glokom) veya prostat büyümesine bağlı idrar kesesinde tıkanıklık varsa ya da böbrek bozukluğunuz veya tüberküloz hastalığınız varsa; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu durumunuz hakkında bilgilendiriniz.
 8. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

TIOMOM İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül‘ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Ağız yoluyla inhalasyon şeklinde alınır.
 3. Toz başlığını yukarı doğru çekerek açınız. Daha sonra ağızlık parçasını açınız ve kapsülü ambalajından çıkarıp hazneye yerleştiriniz. Ağızlık parçasını sıkıcı kapatınız. Toz başlığını açık bırakınız. İnhalasyon cihazını ağızlık parçası yukarıda olacak şekilde tutunuz ve kapağı bastırarak kapatınız. Böylece kapsülde delikler açılacak ve nefes aldığınızda ilacın salıverilmesini sağlayacaktır. Derin bir nefes veriniz. İnhalasyon cihazının ağzını açıp, ağızlık parçasını dudaklarınızın arasına alıp çevresinde sıkıca kapayınız. Başınızı dik bir şekilde tutarak, yavaş ve derin bir nefes alınız. Akciğerleriniz doluncaya kadar nefes alınız; nefesinizi bir süre tutunuz ve bu sırada ağızlığı ağzınızdan çıkarınız. Kapsülün tamamen boşalması için bu işlemi bir kez daha tekrarlayınız. Ağızda pamukçuk oluşumunu ve  beyaz, sarı veya krem renkte benekler oluşma riskini azaltmak için ilacı  kullandıktan sonra ağzınızı su ile çalkalayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, ağız kuruluğu, faranjit, ses bozukluğu, mantar enfeksiyonu yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Tiotropium bromür monohidrat, Mometazon furoat
İlaç Marka İsmi: TIOMOM İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül

TIOMOM İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül İlaç Prospektüsü


tiomom-inhalasyon-icin-toz-iceren-kapsul-ilac-prospektusu

Bir Yorum Yazın