TIOFIX 18 mikrogram DISCAIR İnhalasyon İçin Toz

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Tiotropium bromür monohidrat’tır. TIOFIX 18 mikrogram DISCAIR İnhalasyon İçin Toz, uzun etkili bronş genişletici bir ilaçtır. Kronik bronşit, amfizem  ve KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) hastası olan kişilerde görülen, bronşlarda spazm şeklinde kasılmaların sonucu oluşan solunum yetersizliğinin önlenmesi ve giderilmesinde kullanılır. KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) ataklarının azaltılması ve nefes darlığı belirtilerinin giderilmesi için her gün  düzenli olarak kullanılmalıdır.

TIOFIX 18 mikrogram DISCAIR İnhalasyon İçin Toz Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kronik bronşit, amfizem  ve KOAH hastası olan kişilerde görülen, bronşlarda spazm şeklinde kasılmaların sonucu oluşan solunum yetersizliğinin önlenmesi ve giderilmesi ile ilgili bir ilaçtır.
 3. KOAH uzun süreli bir hastalık olduğu için, bu ilacı sadece KOAH belirtileri ortaya çıktığında değil, her gün düzenli olarak kullanınız.
 4. Etki süresi 24 saattir. Günde bir kez kullanmanız yeterlidir.
 5. Eğer dar açılı göz tansiyonunuz (dar açılı glokom) veya prostat büyümesine bağlı idrar kesesinde tıkanıklık varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. 18 yaşından küçük ergen ve çocuklarda kullanmayınız.
 7. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

TIOFIX 18 mikrogram DISCAIR İnhalasyon İçin Toz ‘un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Ağız yoluyla inhalasyon şeklinde alınır. İnhalasyon cihazı yoluyla nefes alındığında ilaç akciğerlerinize ulaşır. Bu nedenle, cihazın ağız parçası aracılığıyla derin ve güçlü nefes almalısınız.  İnhalasyon cihazının nasıl kullanılacağı hakkında doktor veya bir başka sağlık personelinden bilgi alınız. Ağızda pamukçuk oluşumunu ve beyaz, sarı veya krem renkte benekler oluşma riskini azaltmak için ilacı  kullandıktan sonra ağzınızı su ile çalkalayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ağız kuruluğu yaygın görülen yan etkidir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Tiotropium bromür monohidrat
İlaç Marka İsmi: TIOFIX 18 mikrogram DISCAIR İnhalasyon İçin Toz

TIOFIX 18 mikrogram DISCAIR İnhalasyon İçin Toz İlaç Prospektüsü


TIOFIX-18-mikrogram-DISCAIR-İnhalasyon-İçin-Toz-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın