TIODERMA Dermal Losyon

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Tiyokonazol’dur. TIODERMA Dermal Losyon, mantarların cilt üzerinde çoğalmasını engelleyen bir  ilaçtır.  Mantarların sebep olduğu deri enfeksiyonlarının tedavisinde ve Candida ile komplike çocuk bezi pişiklerinin tedavisinde kullanılır.

TIODERMA Dermal Losyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Mantarların sebep olduğu deri enfeksiyonlarının tedavisinde ve Candida ile komplike çocuk bezi pişiklerinin tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer çocuğun bebek bezi bölgesi tedavi ediliyorsa sıkı ve dar bezler kullanmayınız. Çocuk bezini bağladığınız bölgeyi temiz ve kuru tutunuz. Çocuğun bezini sık sık değiştiriniz.
 4. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak şekilde kapatmayınız ya da bandajlamayınız.
 5. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 6. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymeyiniz.Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Genellikle ayaklarınızı kuru tutunuz.
 7. İlacın göz, burun ve ağız içine kaçmasından sakınınız.
 8. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

TIODERMA Dermal Losyon’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyip, kurulayınız. İlacı, tedavi edilecek bölgeye ince bir tabaka halinde uygulayınız ve hafif hareketlerle cilde yediriniz. Günde 2 kez uygulayınız. Derinin kıvrımlı bölgelerinde ise derinin yumuşamasını önlemek için az miktarda ilacı ovuşturarak uygulayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Yanma, kaşıntı, ciltte tahriş, kızarıklık ve cilt kuruluğu yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Tiyokonazol

İlaç Marka İsmi: TIODERMA Dermal Losyon

Bir Yorum Yazın