THEOLONG Efervesan Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Teofilin,  Asetilsistein’dir. THEOLONG Efervesan Tablet, göğüsteki ve akciğerlerdeki kasları gevşeterek bronşları genişleten bir ilaçtır. Akciğerleri, bronşlarda spazmlarla kasılmaya neden olan anjenlere karşı  daha az duyarlı hale getirir. Ayrıca,vücudun farklı  bölgelerini (akciğerler, boğaz, ağız gibi) kaplayan yoğun şekildeki balgamı parçalamak suretiyle kıvamını azaltıp, dışarıya atılmasını kolaylaştırır. Bronşiyal astım, kronik bronşit ve amfizeme bağlı olarak meydana gelen spazm şeklinde kasılmaların önlenmesi, giderilmesi ve balgamın kolayca dışarı atılması ile ilgilidir.

THEOLONG Efervesan Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Göğüsteki ve akciğerlerdeki kasları gevşeterek bronşları genişleten bir ilaçtır. Akciğerleri, bronşlarda spazmlarla kasılmaya neden olan anjenlere karşı  daha az duyarsız hale getirir. Bronşiyal astım, kronik bronşit ve amfizeme bağlı olarak meydana gelen spazm şeklinde kasılmaların önlenmesi ve giderilmesi ile ilgilidir. Ayrıca,vücudun farklı  bölgelerini (akciğerler, boğaz, ağız gibi) kaplayan yoğun şekildeki balgamı parçalamak suretiyle kıvamını azaltıp, dışarıya atılmasını kolaylaştırır.
 3. Eğer antibiyotik tedavisi görüyorsanız, bu ilacı antibiyotiği aldıktan 2 saat önce veya sonra almanız gerekmektedir.
 4. Kahve , çay, kola , çikolata gibi kafein içeren yiyeceklerden uzak durunuz. Kafein ilacın olası yan etkilerini arttırmaktadır.
 5. Karaciğer rahatsızlığınız varsa veya epilepsi (sara) rahatsızlığınız varsa bu ilacı kullanmayınız.
 6. Eğer karaciğer hastalığı(siroz,hepatit), böbrek hastalığı, düşük troid, akciğerlerde sıvı toplanması, konjestif kalp yetmezliği, kalp ritm bozukluğu, yüksek ateş, epilepsi (sara) veya diğer hastalık nöbetleri, mide ülseri , onikiparmak bağırsağı ülseri ve sigara kullanımı gibi rahatsızlıklarınız var ise ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. Bu ilacı kullandığınız sürece doktorunuza danışmadan sigarayı bırakmayınız veya başlamamalısınız. Çünkü durumunuza göre doktorunuz doz ayarlaması yapacaktır.
 8. Yaşlı yetişkinlerin bu ilacın yan etkilerine maruz kalma riski daha fazladır.
 9. Bu ilacı 6 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.
 10. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

THEOLONG Efervesan Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak suda eritiniz ve bekletmeden içiniz. Yemeklerden sonra tok karnına almanız önerilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ağır  ve uzun süren mide bulantısı, kusma, uykusuzluk, düzensiz ve hızlı  kalp atışları  gibi yan etkiler görüldüğünde  ilacın kullanımını durdurup derhal doktorunuzdan yardım isteyiniz.

İlaç Etken Maddesi: Teofilin,  Asetilsistein

İlaç Marka İsmi: THEOLONG Efervesan Tablet

Bir Yorum Yazın