TETRADOX 100 mg Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Doksisiklin’dir. TETRADOX 100 mg Kapsül, vücuttaki bakterilerle savaşarak , farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonları  tedavi edici bir antibiyotiktir. Solunum yolu (bademcik iltihabı, farenjit, kronik bronşit, sinüzit, orta kulak iltihabı, zatürre gibi) enfeksiyonları tedavisinde; turist diyaresinin önlenmesinde; deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarında, antibiyotik tedavisinin gerekli görüldüğü sivilcelerde; kolera, amip, turist diyaresi gibi bağırsak hastalıklarında;  idrar yolu enfeksiyonları ve genital enfeksiyonlarda; cinsel temasla geçen (zührevi) bel soğukluğu ve frengi hastalığında alternatif tedavi olarak;  sıtmanın önlenmesi ve tedavisinde; gazlı gangren ve tetanozda alternatif tedavi olarak; kayalık dağlar benekli humması, Q ateşi, tifüs çeşitleri, bit ve keneden geçen hastalıklar, malta humması, veba, sıraca (tularemi), leptospiroz, psitakoz gibi hastalıkların  tedavisinde kullanılır.

TETRADOX 100 mg Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki bakterilerle savaşarak , farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonları  tedavi edici bir antibiyotiktir.
 3. Bu ilaç, soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 4. İlacı kullanırken  kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun önerdiği sürece kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyonun tamamen temizlenmeden de rahatsızlıklarınızda  iyileşmeler görülebilir.
 5. İlacın kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltmaktadır. İstenmeyen bir gebelik olmaması için hormonal olmayan ikinci bir doğum kontrol yöntemi ile korununuz.
 6. İlacın kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen  doktorunuza başvurunuz. Bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 7. Eğer şiddetli karaciğer yetmezliğiniz varsa; kullanmadan önce muhakkak doktorunuza durumunuzu anlatınız.
 8. 8 yaşından küçük çocuklara kullanılmamalıdır.  Kemik bozuklukları ve dişlerinde kalıcı sararma veya grileşme olabilir.
 9. Eğer herhangi bir ameliyat olma durumunuz varsa, ameliyattan belli bir süre önce bu ilacı tam olarak ne kadar kullandığınızı cerrahınıza bildiriniz. İlacı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 10. İlacın kullanım sırasında  güneş ışınlarına ve yapay UV ışınlarına maruz kalmaktan kaçınınız. Bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilir ve güneş yanıklarına sebep olabilir. Dışarı çıkmanız halinde koruyucu giysiler giyiniz.
 11. İlacın kullanımından 2 saat önce ve sonra demir takviyeleri, multivitaminler, kalsiyum takviyeleri, antiasit veya müshil ilaçları kullanmayınız. Bu ürünler ilacın etkisini azaltabilir.
 12. Gebelik ve emzirme dönemlerinde dönemlerinde kullanılmamalıdır.

TETRADOX 100 mg Kapsül’ün kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bol miktarda sıvı ile birlikte tok karnına alınız. İlacın midenize zarar verme riskine karşı yemekle birlikte veya sütle birlikte almanız önerilir. Yemek borusunu tahriş edebileceğinden oturur veya dik durumdayken yutunuz. Yaklaşık 30 dakika uzanmayınız ve yatmayınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, mide yanması, karın ağrısı, ishal, iştahsızlık, kulak çınlaması, görme bozuklukları, kas ve eklem ağrısı, kan ve üre değerlerinde geçici değişiklik  yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Doksisiklin
İlaç Marka İsmi: TETRADOX 100 mg Kapsül

TETRADOX 100 mg Kapsül İlaç Prospektüsü


TETRADOX-100-mg-Kapsül-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın

error: