TETRA Kapsül

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Tetrasiklin hidroklorür’dür. TETRA Kapsül, vücuttaki bakterilerle savaşarak , farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonları  tedavi edici bir antibiyotiktir. Solunum yolu (bademcik iltihabı, faranjit, sinüzit, orta kulak iltihabı, zatürre gibi) enfeksiyonları; kulak-burun- boğaz enfeksiyonları; mide ve bağırsak ile ilgili enfeksiyonlar; idrar yolu enfeksiyonları; kadın üreme organları ile ilgili enfeksiyonlar; deri ve yumuşak doku enfeksiyonları (çıban, abse, kıl kökü iltihabı, yara enfeksiyonları gibi); akne; difteri; kızıl tedavisi ve göz enfeksiyonları tedavisinde kullanılır.

TETRA Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Solunum yolu (bademcik iltihabı, faranjit, sinüzit, orta kulak iltihabı, zatürre gibi) enfeksiyonları; mide ve bağırsak ile ilgili enfeksiyonlar; idrar yolu enfeksiyonları; kadın üreme organları ile ilgili enfeksiyonlar; deri ve yumuşak doku enfeksiyonları; akne; difteri; kızıl tedavisi ve göz enfeksiyonları tedavisinde kullanılır.
 3. Bu ilaç, soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 4. Bu ilacı kullanırken  kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun önerdiği sürece kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyonun tamamen temizlenmeden de rahatsızlıklarınızda  iyileşmeler görülebilir.
 5. Bu ilacın kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltmaktadır. İstenmeyen bir gebelik olmaması için hormonal olmayan ikinci bir doğum kontrol yöntemi ile korununuz.
 6. Bu ilacın kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen  doktorunuza başvurunuz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 7. Eğer karaciğer rahatsızlığınız veya böbrek rahatsızlığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuza durumunuzu anlatınız. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 8. Bu ilacı 8 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz. Çocukların dişlerinde kalıcı sararma veya grileşme olabilir.
 9. Eğer herhangi bir ameliyat olma durumu varsa, ameliyattan belli bir süre önce bu ilacı tam olarak ne kadar kullandığınızı cerrahınıza bildiriniz. İlacı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 10. İlacın kullanım sırasında  güneş ışınlarına ve yapay UV ışınlarına maruz kalmaktan kaçınınız. Bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilir ve güneş yanıklarına sebep olabilir. Dışarı çıkmanız halinde koruyucu giysiler giyiniz.
 11. Bu ilacın kullanımından 2 saat önce ve sonra demir takviyeleri, multivitaminler, kalsiyum takviyeleri, antiasit veya müshil ilaçları kullanmayınız. Bu ürünler ilacın etkisini azaltabilir.
 12. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız. Doğmamış bebek için zararlı olabilir. İleride dişlerde kalıcı renk bozukluğu bebekte görülebilme olasılığı yüksektir. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Bebeğin kemik ve diş gelişimini etkileyebilir.

TETRA Kapsül’ün kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bol miktarda sıvı ile birlikte alınız. Böylece ilacın midenize zarar verme riski azalır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kolay kanama ve çürük oluşumu, alışılmadık halsizlik, güçsüzlük, kırmızı cilt döküntüsü, ciltte soyulma ve kabartılar gibi yan etkilerde ilacın kullanımını durdurup, derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Tetrasiklin hidroklorür

İlaç Marka İsmi: TETRA Kapsül

Bir Yorum Yazın