Tantum Jel

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Benzidamin  hidroklorür’dür. Tantum Jel, iltihaba ve ağrıya sebep olan biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici ve iltihap önleyici bir ilaçtır.  Herhangi bir hasar, zedelenme veya cerrahi müdahale sonucu oluşan yumuşak doku zedelenmelerine bağlı bölgesel ödem, iltihap ve ağrı durumlarında; burkulma, ezilme ve adale gerilmesi ile oluşan ağrılı ve iltihabi durumlar, bel ağrısı; kas ağrıları; tendon iltihabı ve bursit hastalığına bağlı ağrıların giderilmesinde kullanılır.

Tantum Jel Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Herhangi bir hasar, zedelenme veya cerrahi müdahale sonucu oluşan yumuşak doku zedelenmelerine bağlı bölgesel ödem, iltihap ve ağrı durumlarında; burkulma, ezilme ve adale gerilmesi ile oluşan ağrılı ve iltihabi durumlar, bel ağrısı; kas ağrıları; tendon iltihabı ve bursit hastalığına bağlı ağrıların giderilmesinde kullanılır.
 3. Kozmetikler, güneş koruyucuları, losyonlar ve diğer cilt ürünleri bu ilaç ile birlikte kullanılmamalıdır. Birlikte kullanıldıklarında ciltte tahrişe sebep olabilir.İlaç uygulandığında emilerek kana karışma riski düşükte olsa kalp ve dolaşım problemleri riskini arttırabilir.
 4. İlacı, egzamalı, enfeksiyonlu, cilt yaralarında, kabartı ve isilik olan ciltlerde ve yaralı cilt bölgelerinde kullanmayınız.  Bu tür durumların tamamen iyileşmesini bekleyiniz. İyileştikten sonra ilacı uygulayınız.
 5. İlacınızı uyguladıktan sonra en az 10 dakika kuruması için bekleyiniz. Jel  kuruduktan sonra giyininiz.
 6. İlacınızı uyguladıktan  en az bir saat banyo veya duş yapmayınız.
 7. Tedavi edilen cilt bölgesini bandaj ile sarmayınız ve sıcak su torbası ya da sıcak havlu gibi  sıcağa maruz kalacak şekilde uygulamalar yapmayınız.
 8. İlacın ağzınıza veya gözünüze temasından kaçınınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 9. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Tantum Jel’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı tedavi edilecek bölgeye yeterli miktarda ince bir tabaka halinde sıkınız ve  hafif  hareketlerle masaj yaparak uygulayınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Tedavi edilen bölgede kızarıklık, kaşıntı ve tahriş nadiren görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Benzidamin hidroklorür

İlaç Marka İsmi:   Tantum Jel

Tantum Jel  İlaç Prospektüsü


Tantum-Jel-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın