TAMSUMAX MR 0,4 mg Değiştirilmiş Salımlı Sert Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Tamsulosin hidroklorür’dür. TAMSUMAX MR 0,4 mg Değiştirilmiş Salımlı Sert Kapsül, prostat ve mesane boynundaki düz kasları gevşeterek, iyi huylu prostat büyümesi olan erkeklerde idrar yapımını kolaylaştıran bir ilaçtır. Prostat bezinin iyi huylu büyümesi (benign prostat hiperplazisi), aşağı idrar yolunu sıkıştırarak, idrar yapma zorluğu (idrar akış kuvvetinin azalması), kesik kesik idrar yapma, idrarın damla damla gelmesi, gerek gece gerekse gündüzleri sık idrara çıkma ve idrar sıkışması gibi rahatsızlıklara yol açar. Bu tür rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

TAMSUMAX MR 0,4 mg Değiştirilmiş Salımlı Sert Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Prostat ve mesane boynundaki düz kasları gevşeterek , iyi huylu prostat büyümesi olan erkeklerde idrar yapımını kolaylaştıran bir ilaçtır.
 3. Uzun dönemli tedavide, mesane ve idrar yapma üzerindeki etkileri kalıcıdır.
 4. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için prostat rahatsızlığınızı ve tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 5. Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa  veya  prostat kanseri  iseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 6. Eğer ağır karaciğer hastalığınız  ya da  ortostatik hipotansiyon rahatsızlığııız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 7. Tedavi gördüğünüz süre içerisinde katarakt ameliyatı olma gibi bir durumunuz var ise  bu ilacı kullandığınızı zaman geçirmeden cerrahınıza bildirmeniz gerekmektedir. Çünkü bu ilaç katarakt ameliyatı sırasında göz bebeğinizi etkileyebilir.
 8. Tedaviniz sırasında yan etki olarak peniste istenmeden ortaya çıkan, uzun süren ve ağrılı olan sertleşme durumu gözlendiğinde, mutlaka doktorunuza başvurunuz. Eğer bu durum tedavi edilmezse kalıcı sertleşme bozukluklarına yol açabilir.
 9. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini daha da   artırmaktadır.
 10. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, makine veya araba kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.

TAMSUMAX MR 0,4 mg Değiştirilmiş Salımlı Sert Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile birlikte kahvaltıdan sonra veya günün ilk öğününden sonra alınız. Önerilen doz günde 1 kapsüldür. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş dönmesi ve boşalma bozuklukları yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Tamsulosin hidroklorür

İlaç Marka İsmi: TAMSUMAX MR 0,4 mg Değiştirilmiş Salımlı Sert Kapsül

TAMSUMAX MR 0,4 mg Değiştirilmiş Salımlı Sert Kapsül İlaç Prospektüsü


TAMSUMAX-MR-04-mg-Değiştirilmiş-Salımlı-Sert-Kapsül-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın