Tamoxifen BP Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Tamoksifen sitrat’tır. Tamoxifen BP Tablet, meme kanseri riski taşıyan kadınlarda meme kanserini önleme; kadınlarda ve erkeklerde görülen belirli meme kanseri türlerinin tedavisi ve yumurtlamanın olmamasına bağlı kısırlık tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Kanserli hücrelerin gelişimini, çoğalmalarını ve işleyişlerini engeller.

 

Tamoxifen BP Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Meme kanseri riski taşıyan kadınlarda meme kanserini önleme; kadınlarda ve erkeklerde görülen belirli meme kanseri türlerinin tedavisi ve yumurtlamanın olmamasına bağlı kısırlık tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
 3. Bu ilacın kullanımı bazı kadınlarda, rahim kanseri, felç veya akciğerlerde kan pıhtısı oluşumu riskini artırabilir. İlacın size verebileceği kişisel riskleriniz hakkında doktorunuzla görüşünüz.
 4. Eğer karaciğer hastalığınız veya damarlarda tıkanıklık oluşma öyküsü varsa veya kanda yüksek kolesterol veya trigliserit seviyeleri, önceden geçirilmiş veya şu an var olan  katarakt, önceden geçirilmiş veya şu an var olan  felç öyküsü ya da kemoterapi veya radyasyon tedavisi görüyorsanız bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza muhakkak söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için  doz ayarlamalarına ve testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. Eğer kalp atım bozuklukları şüphesi veya doğuştan kalp atım bozukluğunuz varsa veya hamileyseniz veya hamile kalmaya çalışıyorsanız bu ilacı kullanmayınız.
 6. Bu ilacı meme kanseri riskini önlemek için kullanıyorsanız, ilacın ilk dozunu adet döneminde almanız gerekebilir. Bundan dolayı ilacı kullanmaya başlamadan önce gebelik testi yaptırmalısınız.
 7. Tedaviden en iyi sonucu almak için ilacınızı düzenli bir şekilde kullanınız. Bundan dolayı ilacınız tamamen bitmeden reçetenize tekrar yazdırınız. Bu ilacı 5 yıla kadar kullanmayı sürdürmeye ihtiyacınız olabilir.
 8. Tedaviniz sırasında, düzensiz adet kanamaları, anormal vajinal kanamalar, akıntı değişiklikleri veya kasıklarda ağrı durumlarından herhangi biri yada birkaçı ile karşılaşırsanız, acilen doktorunuza başvurunuz.
 9. Tedavi süresince karaciğer fonksiyonlarınızı düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Doktorunuzla randevularınızı ihmal etmeyiniz.
 10. İlacın zararlı etkilere sebep olmadığından emin olmak için doktorunuz belirli aralıklarla mamografi çektirmenizi veya kendi kendinize rutin meme kontrolleri yapmanızı isteyebilir. Kan tahlili ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 11. Bu ilacı kullanmadan önce gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir. Eğer hamileyseniz bu ilacı kullanmayınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi (mesela prezervatif veya diyafram ile birlikte sperm öldürücü jel) kullanınız. Tedavinizin bitiminden sonra ki  2 ay boyunca da bu şekilde korunmaya devam ediniz.
 12. Tedaviden iyi sonuç alabilmek için ilacı düzenli bir şekilde kullanınız.
 13. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı  kullanmayınız.

Tamoxifen BP Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kolay kanama ve çürük oluşumu, hissizlik, güçsüzlük, alışılmadık vajinal kanama veya akıntı, kalça bölgesinde ağrı veya basınç, göz ağrısı, görmede bulanıklık, yorgunluk hissi, ateş, üşüme, titreme, grip belirtileri gibi rahatsızlıklarda ilacın kullanımını  kesip tıbbi yardım almak için derhal doktorunuzu arayınız.

İlaç Etken Maddesi: Tamoksifen sitrat

İlaç Marka İsmi: Tamoxifen BP Tablet

Bir Yorum Yazın