SUDAFED Ekspektoran Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Guaifenesin, Psödoefedrin hidroklorür’dür. SUDAFED Ekspektoran Şurup,solunum yolundaki salgıların yapışkanlığını ve koyu balgamın yoğunluğunu azaltarak verimli bir öksürük oluşturur. Böylece  balgamın kolay bir şekilde dışarıya atılmasını sağlayarak göğüs tıkanıklıklarını azaltır. Ayrıca burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar, Balgamlı ve göğüse inmiş öksürükle birlikte görülen üst solunum yolu rahatsızlıklarında burnu açarak, burun akıntısını durdurur ve balgamın dışarıya atılmasını sağlayarak hastalık belirtilerini iyileştirir. Kullanımı 12 yaş ve üstü çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.

SUDAFED Ekspektoran Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Balgamlı ve göğüse inmiş öksürükle birlikte görülen üst solunum yolu rahatsızlıklarında burnu açarak, burun akıntısını durdurur ve balgamın dışarıya atılmasını sağlayarak hastalık belirtilerini iyileştirir.
 3. 5 günden daha uzun süre kullanmayınız.
 4. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 5. Eğer şiddetli böbrek yetmezliği veya koroner atardamar hastalığınız varsa ya da yüksek tansiyonunuz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 6. Eğer karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı,  kalp hastalığı,  tiroid bozukluğu, şeker hastalığı, prostat büyümesi, yüksek tansiyon, göz tansiyonu, alkol bağımlılığı gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz, doktorunuz ile görüşmeden  kullanmayınız.
 7. 12 yaşından küçük çocuklara verilmemelidir.
 8. 60 yaşın üzerindeki hastalarda baş dönmesi, tansiyonda düşme ve sakinleştirici etki yapma riski daha fazladır. Yaşlı hastalarda daha dikkatli kullanılmalıdır.
 9. İlacın sakinleştirici etkisi vardır.  Araç ya da makine kullanmak gibi uyanık ve dinç olmayı gerektiren aktivitelerde çok dikkatli olunuz.
 10. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 11. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

SUDAFED Ekspektoran Şurup Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kabıyla veya ölçüm kaşığı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.

  İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, ağız kuruluğu sersemlik, sinirlilik ve uyku bozukluğu yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Guaifenesin, Psödoefedrin hidroklorür

İlaç Marka İsmi: SUDAFED Ekspektoran Şurup

SUDAFED Ekspektoran Şurup İlaç Prospektüsü


SUDAFED Ekspektoran Şurup İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın