Strattera Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Atomoksetin hidroklorür’dür. Strattera Kapsül, beyinde ve sinirlerde bulunan hiperaktivite ve uyartı kontrolüne katkıda bulunan kimyasalları etkiler. Merkezi sinir sistemini (beyin-omurilik) uyaran bir ilaçtır. Hiperaktivite bozukluğu – dikkat eksikliği rahatsızlığının tedavisinde kullanılır.

Strattera Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Merkezi sinir sistemini (beyin-omurilik) uyaran bir ilaçtır. Hiperaktivite bozukluğu – dikkat eksikliği rahatsızlığının tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Bu ilacın kullanımını bıraktıktan sonra ise, MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanacaksanız yine 14 gün beklemelisiniz.
 4. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için ilacınız düzenli bir şekilde kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden tekrar reçete ettiriniz.
 5. Bu ilaç alışkanlık yapabilen bir yapıda olduğu için uzun süreli kullanılmamalıdır. Doktor reçetesi ile kullanılmalı ve başka kişiler ile paylaşılmamalıdır.
 6. Bu ilacın uzun süreli kullanımı  çocuklarda gelişimi yavaşlatabilir. Eğer bu ilacı kullanan çocuk kilo almıyorsa veya gelişiminde bir durgunluk varsa bu durumu doktorunuzla görüşünüz.
 7. İlacı kullanırken kesinlikle alkol tüketmemelisiniz. Çünkü alkol tüketimi ilacın yan etkilerini  arttırmaktadır.
 8. Geçmişte hap ya da alkol bağımlılığı, doğuştan herhangi bir kalp rahatsızlığı, kalp krizi öyküsü, kalp ritm bozukluğu, koroner atardamar hastalığı, yüksek veya düşük tansiyon, idrar yapma problemleri, kişisel ya da aileden gelen  ruhsal  bir hastalık öyküsü, depresyon, intihara teşebbüs öyküsü, karaciğer hastalığı gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 9. Bu ilacı 6 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 10. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Eğer araç veya makine kullanmak gibi dikkat gerektiren aktivitelerde bulunacaksanız, dikkatli olmanız gerekmektedir.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Strattera Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen aç veya tok karnına alabilirsiniz. Genellikle günde 2 defa alınır.
 3. İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp atışlarında artış ve düzensizlik, bayılma, mide bulantısı, iştah kaybı, sarılık, koyu renkli idrar, kil rengi dışkı ve normalden az idrar yapma ya da hiç yapamama  gibi yan etkilerde ilacın alamını durdurup, tıbbi yardım için doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Atomoksetin hidroklorür

İlaç Marka İsmi: Strattera Kapsül

Bir Yorum Yazın