Stafine Viskoz Göz Damlası

 Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Fusidik asit’tir. Stafine Viskoz Göz Damlası, gözlerdeki bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan bir antibiyotiktir. Arpacık;  göz kapağı iltihabı; gözün kornea tabakasının iltihabı,gözyaşı tabakasının iltihabı; yabancı cisimlerin gözden uzaklaştırılması ile ilgili bakteriyel göz enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

Stafine Viskoz Göz Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Arpacık;  göz kapağı iltihabı; gözün kornea tabakasının iltihabı,gözyaşı tabakasının iltihabı; yabancı cisimlerin gözden uzaklaştırılması ile ilgili bakteriyel göz enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.
  3. Bu ilaç yalnızca bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Eğer gözünüzde virüs ya da mantar kaynaklı bir enfeksiyon varsa bu ilacı kullanmayınız.
  4. Damlalığın ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara sebep olabilir.
  5. Lens kullanıyorsanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzla görüşünüz.
  6. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılıp kullanılmayacağı bir belirlilik kazanmamıştır.

Stafine Viskoz Göz Damlası’nın Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldrınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlayı damlatınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık 1 dakika böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır. Eğer aynı göze birden fazla damla damlatacaksanız, bu işlemi beş dakika ara ile tekrarlayınız. Damlayı iki gözünüz içinde uygulayacaksanız aynı işlemi diğer gözünüze de aynı şekilde uygulayınız. Gözünüzün mikrop kapmaması için damlalığın ucunun steril bir yerde korunması gerekir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Gözde geçici batma hissi yan etki olarak görülebilir.

İlaç Etken Maddesi: Fusidik asit

İlaç Marka İsmi: Stafine Viskoz Göz Damlası

 

Bir Yorum Yazın