Sporex Mikropellet Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi İtrakonazol’dur. Sporex Mikropellet Kapsül, mantar hücresinin çevresindeki zarın geçirgenliğini etkileyerek hücre içeriğinin hücre dışına sızmasına yol açan bir antibiyotiktir.  Akciğer, ağız, boğaz, göz , kafa derisi, ayak, ayak ve el tırnakları gibi vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan mantarların sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.

Sporex Mikropellet Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Mantar hücresinin çevresindeki zarın geçirgenliğini etkileyerek hücre içeriğinin hücre dışına sızmasına yol açan bir antibiyotiktir.
 3. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da herhangi bir kalp hastalığı, kalp ritm bozukluğu, dolaşım problemleri veya geçmişte felç öyküsü; kistik fibroz hastalığı; KOAH veya diğer solunum hastalıkları;  kişisel veya aile geçmişinde uzun QT sendromu durumlarından herhangi bir  ya da bir kaçı var ise  bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 4. Doğurganlık potansiyeline sahip bayanlar, bu ilacın kullanımı sırasında ve ilacın kullanımı bittikten sonraki adet dönemine kadar etkili doğum kontrol yöntemleri kullanmalıdır.
 5. Bu ilaç mantara karşı etkili olduğundan soğuk algınlığı veya gribal enfeksiyonları tedavi etmeyecektir.
 6. İlacı kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 7. İlacın kullanımının durumunuzu iyileştirdiğinden ve  zararlı etkilere sebep olmadığından emin olabilmek için belirli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gerekmektedir. Ayrıca karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 8. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Sporex Mikropellet Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte yemekten hemen sonra alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, karın ağrısı ve hazımsızlık yaygın görülen yan etkilerdir.
 3. Baş ağrısı, karaciğer enzim düzeylerinde geçici artış, adet düzensizliği, kaşıntı, deri döküntüsü, deride kabarıklık ve ödem  nadiren görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  İtrakonazol

İlaç Marka İsmi: Sporex Mikropellet Kapsül

Bir Yorum Yazın