Sivex Losyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Sodyum sülfasetamid’dir. Sivex Losyon, bakterilerin sebep olduğu cilt enfeksiyonları üzerinde etkili antibakteriyel bir ilaçtır. Cilt üzerindeki bakterileri öldürücü etkisi vardır. Genellikle gençlerde görülen kıl kökü çevresinde yaşayan  bakterilerin aktivitesi sonucu oluşan içi iltihap dolu kabarcıklar ve pembe-kırmızı kabarcıklarla belirgin sivilcelerin (akne vulgaris) tedavisinde kullanılır.

Sivex Losyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Cilt üzerindeki bakterileri öldürücü etkisi vardır. Genellikle gençlerde görülen kıl kökü çevresinde yaşayan  bakterilerin aktivitesi sonucu oluşan içi iltihap dolu kabarcıklar ve pembe-kırmızı kabarcıklarla belirgin sivilcelerin (akne vulgaris) tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer böbrek rahatsızlığınız veya astım rahatsızlığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz.
 4. Açık yaralı ciltlere, kuru, çatlak,  tahriş olmuş veya egzamalı  ciltlere ya da rüzgar ve güneş yanığı oluşmuş ciltlere uygulamayınız. Kullanmadan önce bu rahatsızlıkların  iyileşmesini bekleyiniz.
 5. Ağzınıza, dudaklarınıza, burnunuza, gözünüze ve cildin hasarlı bölgelerine  temas ettirmeyiniz. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 6. Teşhis edilmemiş cilt hastalıklarında kullanmayınız.
 7. Geniş cilt yüzeylerine uygulamaktan kaçınınız.
 8. Düzenli olarak kullandığınız halde, iyileşme belirtileri görülmüyorsa, hatta daha da kötüleşiyorsa, ilacın alımını durdurup doktorunuza başvurunuz.
 9. İlacın kullanım sırasında  güneş ışınlarına ve yapay UV ışınlarına maruz kalmaktan kaçınınız. Bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilir ve güneş yanıklarına sebep olabilir. Dışarı çıkmanız halinde koruyucu giysiler giyiniz.
 10. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 11. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Sivex Losyon’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyip, kurulayınız. Tedavi edilecek akneli bölgeye ince bir tabaka halinde uygulayınız ve hafif hareketlerle cilde yediriniz. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez uygulayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kızarıklık, kaşıntı, yanma, tahriş, kuruluk ve hafif ödem seyrek görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Sodyum sülfasetamid
İlaç Marka İsmi:  Sivex Losyon

Sivex Losyon İlaç Prospektüsü


Sivex-Losyon-İlaç-Prospektüsü

Yorum(2)

 1. 10 Temmuz 2015
 2. 25 Ekim 2016

Bir Yorum Yazın