Simelgat Plus Çiğneme Tableti

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Magaldrat, Simetikon’dur. Simelgat Plus Çiğneme Tableti, mide asidini azaltan, gazın  vücuttan çıkışını kolaylaştıran bir ilaçtır.  Gastrit (mide mukozasının iltihabı), peptik ösofajit (yemek borusunun iltihabı), peptik ülser (mide ve onikiparmak bağırsağında oluşan ülser), hiyatal herni (midenin bir bölümünün diyaframdan göğüs boşluğuna fıtıklaşması)  gibi hastalıklara bağlı olarak gelişen mide yanması, mide ekşimesi gibi aşırı asit ve gaz birikimi şikayetlerinin giderilmesi için kullanılır.

Simelgat Plus Çiğneme Tableti Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Gastrit (mide mukozasının iltihabı), peptik ösofajit (yemek borusunun iltihabı), peptik ülser (mide ve onikiparmak bağırsağında oluşan ülser), hiyatal herni (midenin bir bölümünün diyaframdan göğüs boşluğuna fıtıklaşması)  gibi hastalıklara bağlı olarak gelişen mide yanması, mide ekşimesi gibi aşırı asit ve gaz birikimi şikayetlerinin giderilmesi için kullanılır.
 3. 2 haftadan daha uzun süre kullanmayınız. Tedaviye başladıktan sonra 2 hafta içerisinde belirtilerinizde iyileşme görülmezse hatta daha da kötüye giderse doktorunuza başvurunuz.
 4. Ciddi böbrek yetmezliğiniz varsa veya sitrat içeren ilaçlar alıyorsanız, apandisit,  Crohn hastalığı ve ülseratif kolit belirtileri (karın ağrısı, mide ağrısı, mide krampı, bulantı kusma gibi) varsa ya da  kanınızda fosfat düzeyi düşükse bu ilacı kullanmayınız.
 5. İştahsızlık, halsizlik ve kas güçsüzlüğünüz varsa doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 6. İlacı almadan önce veya aldıktan sonraki 1-2 saat süre içerisinde başka herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 7. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 8. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanmayınız.

Simelgat Plus Çiğneme Tableti’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı emerek veya çiğneyerek alınız. Aç karnına ya da  yemeklerden 2-3 saat sonra veya yatmadan hemen önce alınız. Günlük önerilen doz  öğünler arasında 3-4 defa ve yatmadan önce 1-2 tablettir.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Yumuşak dışkı yaygın görülen yan etkidir.

 

İlaç Etken Maddesi: Magaldrat, Simetikon

İlaç Marka İsmi: Simelgat Plus Çiğneme Tableti

Simelgat Plus Çiğneme Tableti İlaç Prospektüsü


simelgat-plus-cigneme-tableti-ilac-prospektusu

Bir Yorum Yazın