Seroderm Pomad

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Betametazon valerat’tır. Seroderm Pomad, vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltıcı  bir ilaçtır. Kaşıntı önleyici, iyileştirici ve kan damarlarını büzücü etkisi vardır. Deride yağ bezlerinin yoğun olduğu yerlerde görülen iltihaplı ve kaşıntılı bir cilt hastalığı (unna hastalığı); kronik iltihaplı deri hastalığı (atopik egzama); radyasyona bağlı ya da güneşte kalmadan dolayı oluşan deri iltihabı; dış çevre etkisiyle oluşan deri iltihabı (kontakt dermatit); sürekli kaşınmaya bağlı olarak gelişen egzama (nörodermatit); derinin deriyle sürtüşmesinden dolayı oluşan deri iltihabı(intertrigo); bacağın alt kısmındaki kronik damar yetmezliğinden oluşan kabuklanma, yara ve kaşıntı ile birlikte görülen iltihabi rahatsızlıklar (staz dermatiti),  üreme organları ve anüsteyaşlanmadan dolayı görülen kaşıntılar; sedef hastalığı; çocuk egzamaları; metal para veya disk şeklindeki iltihaplı yaralarla karakterize deri iltihabı (numuler egzama); ağız içi ve cinsel organlarda görülen tepesi yassı, parlak, mor renkli kabarcıklardan oluşan cilt döküntüsü hastalığı (liken planus), kurdeşen, isilik ve böcek ısırmaları ile ilgilidir.

Seroderm Pomad Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltıcı bir ilaçtır.
 3. Bu ilaç, bakteri, mantar veya virüs kaynaklı cilt enfeksiyonlarını tedavi etmemektedir.
 4. Eğer bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra, bakteri, mantar veya virüs enfeksiyonu belirtileri görülürse doktorunuzla görüşünüz. Böyle bir durumda uygun ilaç tedavisine başlanmalıdır.
 5. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak şekilde kapatmayınız ya da bandajlamayınız. Eğer çocuğun bebek bezi bölgesi tedavi ediliyorsa sıkı ve dar bezler kullanmayınız. Çocuk bezini bağladığınız bölgeyi temiz ve kuru tutunuz. Çocuğun bezini sık sık değiştiriniz.
 6. Bu ilacı 1 yaşın altındaki çocuklarda görülen cilt hastalıklarında kullanmayınız.
 7. İlacı, kurumuş, çatlamış, rüzgar yanığı, güneş yanığı ya da açık yaralı ciltlerde kullanmayınız. Bu tür durumların tamamen iyileşmesini bekleyiniz. İyileştikten sonra ilacı uygulayınız.
 8. İlacı yüz, göz çevrelerine ve vücudun kıvrımlı veya ince cilt bölgelerine kullanmamaya dikkat ediniz.
 9. İlacı kullanmaya başladıktan birkaç gün sonra belirtilerinizde iyileşme görülmez ya da daha kötüleşirse doktorunuzla görüşünüz.
 10. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 11. Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı çocuklarda kullanmayınız.
 12. Eğer virüs, mantar veya bakteri kaynaklı bir cilt enfeksiyonu, ağız çevresinde oluşan kırmızı kabarcıklar ile belirgin iltihabi  bir deri  hastalığı, gül hastalığı (rozase) ya da gençlerde görülen kıl kökü etrafında oluşan sivilce durumlarında bu ilacı kullanmayınız.
 13. Herhangi bir cilt enfeksiyonu varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz.
 14. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.

Seroderm Pomad’ın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz. Parmağınızla  ufak miktarda aldığınız ilacı ince bir tabaka halinde ilgili bölgeye yayıp hafif hareketlerle sürünüz. Üzerini hava almayacak şekilde kapatmayınız veya bandajlamayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Hastalık belirtilerinde artış veya deri iltihabı gibi yan etkilerde ilacın kullanımını durdurup, acilen doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Betametazon valerat

İlaç Marka İsmi:  Seroderm Pomad

Bir Yorum Yazın