Sarvas Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Losartan potasyum’dur. Sarvas Film Tablet, kan damarlarını daraltarak tansiyonu yükselten  anjiyotensin II  adlı maddenin kan damarlarını daraltmasını  engeller. Böylece tansiyonu düşürüp, kan akışını verimli hale getirir. Ayrıca anjiyotensin II  adlı maddenin sebep olduğu vücutta sodyum ve su tutulumunu önleyerek tansiyonun yükselmesini engeller.  Yüksek tansiyon tedavisi;  belirli kalp hastalıkları olan yüksek tansiyon hastalarında felç (inme) riskinin azaltılması;  tip 2 diyabet (şeker hastalığı)  hastası ve ayrıca idrarında protein bulunan ve aynı zamanda yüksek tansiyon hastası olan kişilerde görülen şeker hastalığı kökenli böbrek hastalıklarının tedavisi ya da ileride meydana gelebilecek böbrek hasarının yavaşlatılması için kullanılan bir ilaçtır.

 Sarvas Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Yüksek tansiyon tedavisi;  belirli kalp hastalıkları olan yüksek tansiyon hastalarında felç (inme) riskinin azaltılması;  tip 2 diyabet (şeker hastalığı)  hastası ve ayrıca idrarında protein bulunan ve aynı zamanda yüksek tansiyon hastası olan kişilerde görülen şeker hastalığı kökenli böbrek hastalıklarının tedavisi ya da ileride meydana gelebilecek böbrek hasarının yavaşlatılması için kullanılan bir ilaçtır.
 3. İlacı kullanmaya başladıktan sonra tansiyonunuzun kontrol altına alınması, 3 ila 6 haftayı bulabilir. Tedaviden iyi sonuç alabilmek için doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Eğer 3 hafta sonrasında belirtilerinizde iyileşme olmazsa doktoronuzla görüşmelisiniz.
 4. İlacın kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmayınız.
 5. İlacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın kullanımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir. Çünkü yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 6. İlacın kullanımı nadiren de olsa iskelet kas dokusunda bozulmalara yol açabilir. Bu durumda böbrek yetmezliğine sebep olabilir. Eğer halsizlik, kaslarda güçsüzlük, kas ağrısı durumu ve bunlarla birlikte mide bulantısı, kusma, ateş ve koyu renk idrar görülürse tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurmalısınız.
 7. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Alkol  tansiyonunuzu daha fazla düşürebilir ve ilacın olası yan etkilerini arttırabilir.
 8. İlacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için tansiyonunuzu belirli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz.
 9. Oturur veya yatar durumda iken ayağa kalkarken hızlı hareket etmekten kaçınınız. Hızlı bir şekilde doğrulmak veya ayağa kalkmak baş dönmesine sebep olabilir. Yavaşça ve tutunarak kalkmaya özen gösteriniz.
 10. Eğer tedaviniz sırasında, sürekli kusma, ishal veya aşırı terleme varsa doktorunuzu acilen bilgilendirmelisiniz. Çünkü ishal, kusma ve aşırı terleme vücutta su kaybına sebep olacağından bu durum düşük tansiyona ve elektrolit dengesizliğe sebep olabilir. Almanız gereken sıvı miktarı ve türü konusunda doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Böyle bir durumda aşırı derecede sıvı almak da yeterli derecede sıvı almamak kadar olumsuz etkiler yaratabilir.
 11. Eğer böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, vücutta su kaybı, kanda herhangi bir eletkrolit dengesizlik rahatsızlıklarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 12. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek özelliklere sahiptir. Makine ve araç kullanmak gibi dikkat gerektiren aktivasyonlarda çok dikkatli olmalısınız.
 13. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmalısınız. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Sarvas Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile birlikte aç karnına veya yemek esnasında yutunuz. İlacınızı hergün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Göğüs ağrısı, kalp atışlarında düzensizlik ve çarpıntı, vücutta şişme, soluk cilt, yorgunluk hissi, bayılacakmış hissi, kolay kanama ve çürük oluşumu,  hepatit (karaciğer iltihabı) gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz ilacın alımını hemen durdurup tıbbi yardım için  acilen doktorunuza başvurmalısınız.

 

İlaç Etken Maddesi:  Losartan potasyum

İlaç Marka İsmi: Sarvas Film Tablet

Bir Yorum Yazın