ROBISID Film Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Sodyum Fusidat’tır. ROBISID Film Tablet, vücuttaki bakterilerle savaşarak,  bakterilerin çoğalmasını önleyici ve öldürücü etkisi vardır.  Akciğer iltihabı, beyin absesi, kemik ve eklem iltihapları, deri ve yumuşak doku enfeksiyonları, yara enfeksiyonları, antibiyotik kullanımına bağlı ishal enfeksiyonları gibi ateş ve titremeye sebep olan enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.

ROBISID Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Akciğer iltihabı, beyin absesi, kemik ve eklem iltihapları, deri ve yumuşak doku enfeksiyonları, yara enfeksiyonları gibi ateş ve titremeye sebep olan enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.
 3. Bu ilacın kullanımı kaslarda güçsüzlük ve ağrıya sebep olabileceğinden, kolesterol düşürücü ilaçlarla  veya kan sulandırıcı ilaçlarla, bağışıklık sistemine etki eden siklosporin adlı ilaçla, AIDS tedavisinde ve korunmasında kullanılan ilaçlarla ya da  Linkomisin, rifampisin gibi antibiyotikler ile birlikte kullanmayınız.
 4. Bu ilaç, soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 5. Bu ilacı kullanırken  kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun önerdiği sürece kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyonun tamamen temizlenmeden de rahatsızlıklarınızda  iyileşmeler görülebilir.
 6. Bu ilacın kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen  doktorunuza başvurunuz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 7. Karaciğer rahatsızlığınız veya bozukluğunuz varsa  yada sarılık geçiriyorsanız bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuza durumunuzu anlatınız. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 8. Bu ilaç laktoz içermektedir. Eğer doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Hamilelik döneminde kullanmanız, doğmamış bebek için zararlı olabilir.  Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ROBISID Film Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bol miktarda sıvı ile birlikte alınız. Böylece ilacın midenize zarar verme riski azalır. İlacınızı her gün aynı saatlerde almaya özen gösterin. Günde 3 kez birer tablet 8 saatte bir alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ciltte kabartı, kolay kanama ya da çürük oluşumu, yüzde ve göz akında sararma (sarılık), yutma güçlüğü, yüzde veya boyunda şişme ve döküntü  gibi  ciddi yan etkilerde acil yardım için doktorunuza başvurmalısınız.

İlaç Etken Maddesi: Sodyum Fusidat

İlaç Marka İsmi: ROBISID Film Tablet

Bir Yorum Yazın