RIZNORM Efervesan Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Rizatriptan’dır. RIZNORM Efervesan Tablet, kafatası ve beyinde bulunan kan damarlarını daraltarak, kan akışını düzenleyen  migren krizinin baş ağrısı safhasında kullanılan güçlü bir baş ağrısı ilacıdır. Baş ağrısı, mide bulantısı, ışığa ve sese karşı hassasiyet ve diğer migren belirtilerini tetikleyen maddeleri azaltır. Aura (nöbet öncesi görülen genellikle birkaç saniye süren uyarılar; dokunma duyusunda değişiklik ve karıncalanma; kendini kötü hissetme veya iç sıkıntısı ya da tam tersi neşe ve kendini çok iyi hissetme; vücudun çeşitli bölgelerinde görülen seyirme ya da kas hareketleri en sık görülen belirtilerdir.)  ile birlikte görülen veya aura olmadan görülen migren ataklarının tedavisi ile ilgili bir ilaçtır.

RIZNORM Efervesan Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kafatası ve beyinde bulunan kan damarlarını daraltarak kan akışını düzenleyerek çalışan güçlü bir başağrısı ilacıdır. Baş ağrısı, mide bulantısı, ışığa ve sese karşı hassasiyet ve diğer migren belirtilerini tetikleyen maddeleri azaltır.
 3. Bu ilaç yalnızca başlamış olan başağrılarını tedavi edecektir. Başağrılarını engellemeyecek ve atakların sayısını azaltmayacaktır.
 4. Bu ilaç yalnızca doktor tarafından onaylanmış migren baş ağrılarında kullanılır. Normal baş ağrıları ve normal migren ağrılarından farklı türdeki baş ağrılarının tedavisinde kullanılmamalıdır.
 5. Bu ilacın kullanımı kalp krizi veya  felç de dahil olmak üzere ciddi yan etkilere sebep olabilir.Bu yan etkiler nadiren görülse de eğer kalp hastalığınız, angina (göğüs ağrısı), kan dolaşımı bozukluğu probleminiz, iskemi ile ilgili kalp hastalığınız, ciddi karaciğer rahatsızlığınız ve geçmişte kalp krizi veya felç öyküsü ya da  kontrol altına alınmamış yüksek tansiyonunuz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 6. Eğer yüksek tansiyonunuz; karaciğer rahatsızlığınız; kalp ritm bozukluğunuz veya koroner arter rahatsızlığına yönelik risk faktörlerine (diyabet, menapoz, sigara kullanımı, aşırı kilo, yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol, aile geçmişinde koroner atardamar hastalıkları, 40 yaşından daha yaşlı erkek olmak veya rahmi ameliyatla alınmış bir kadın olmak gibi) sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyacınız olabilir.
 7. Eğer son 14 gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız.
 8. Bu ilacı kullanmadan önceki veya sonraki 24 saat içerisinde  diğer migren baş ağrısı ilaçlarını kullanmayınız.
 9. İlacı kullandıktan sonra ikinci bir ilacı almak için en az 2 saat beklemelisiniz.
 10. Doktor tavsiyesi olmadan 18 yaş altı çocuklara ve 65 yaş üstü büyüklere verilmemelidir.
 11. Bu ilacı başağrısı belirtilerinin başladığı anda ya da migren atakları başlar başlamaz alınız.
 12. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

RIZNORM Efervesan Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Tableti bir bütün olarak yutmayınız. Ağzınızda erimesini bekleyip ondan sonra yutunuz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Göğüs ağrısı veya ağırlık hissi, kola ve omuzlara doğru yayılan ağrı, mide bulantısı, kusma, terleme, bilinç bulanıklığı, denge kaybı,  taşikardi, kalp ritm bozukluğu, kalp çarpıntısı  durumlarından herhangi biri görülürse ilacın alımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:  Rizatriptan

İlaç Marka İsmi: RIZNORM Efervesan Tablet

Bir Yorum Yazın