RHINOCORT AQUA Nazal Sprey

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Budesonid’tir. RHINOCORT AQUA Nazal Sprey , vücutta iltihabi durumlara yol açan maddelerin salınmasını engelleyerek çalışır. 6 yaş üzeri çocuklarda ve erişkinlerdeki mevsimlere bağlı alerjik nezle (saman nezlesi) veya yıl boyu devam eden alerjik nezle; alerjik olmayan  kronik nezle; burunda bulunan polipler; var olan poliplerin ameliyatla alınmasından sonra burunda tekrar polip oluşumunun önlenmesi durumlarının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

RHINOCORT AQUA Nazal Sprey Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. 6 yaş üzeri çocuklarda ve erişkinlerdeki mevsimlere bağlı alerjik nezle (saman nezlesi) veya yıl boyu devam eden alerjik nezle; alerjik olmayan  kronik nezle; burunda bulunan polipler; var olan poliplerin ameliyatla alınmasından sonra burunda tekrar polip oluşumunun önlenmesi durumlarının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
 3. Tüberküloz (verem), herhangi bir enfeksiyon varlığı, gözlerde uçuk enfeksiyonu, son zamanlarda burun ile ilgili bir kaza veya ameliyat geçirmiş olmak; Burun içinde yara ya da ülser; göz tansiyonu veya katarakt hastalığı, karaciğer hastalığı durumlarından biri veya birkaçına sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu bildirmelisiniz..
 4. En iyi sonucu alabilmek için ilacı düzenli kullanınız. Tedavinin başlamasından sonra 1 hafta içerisinde iyileşme belirtileri görülmezse doktorunuza başvurunuz.
 5. Bu ilacın kullanımı vücutta enfeksiyonlarla savaşan kan hücrelerinin azalmasına sebep olabilir. Hasta veya enfeksiyonlu kişilerle temastan kaçınınız. Kızamık veya su çiçeğine maruz kalırsanız önleyici tedavi için doktorunuza başvurunuz.
 6. Bu ilacı gözünüze temas ettirmeyiniz. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 7. Bu ilacın kullanımı çocuklarda gelişimi etkileyebilir Çocuğunuzun normalden daha yavaş geliştiğini gözlemliyorsanız durumu doktorunuza bildiriniz.
 8. İlacı kullanmaya başladıktan 1 hafta içerisinde iyileşme belirtileri görülmezse doktorunuza başvurunuz.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

RHINOCORT AQUA Nazal Sprey’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Kullanmadan önce burnunuzu temizleyiniz. Parmağınızla burun deliklerinden birini kapatınız. Başınızıı dik tutup pompanın ucunu diğer burun deliğinize sokup tam nefes alırken ilacı önerilen miktarda  püskürtünüz. Ardından aynı işlemi diğer burun deliğiniz için tekrarlayınız.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Burun kanaması, burunda tahriş, boğaz ağrısı, ağız kuruluğu, ses kısıklığı, burun içinde veya çevresinde yaralar ve beyaz lekeler hafif yan etkiler olarak görülebilir..

İlaç Etken Maddesi: Budesonid

İlaç Marka İsmi: RHINOCORT AQUA Nazal Sprey

Bir Yorum Yazın