RESPIRO İnhaler

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Flutikazon propiyonat, Salmeterol ksinafoat’tır. RESPIRO İnhaler, vücutta  iltihaba neden olan maddelerin salınımını ve etkilerini azaltır, solunum yollarındaki kasları gevşeterek solunumu iyileştirir. Astım, KOAH ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı tedavisinde kullanılır.

RESPIRO İnhaler Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta  iltihaba neden olan maddelerin salınımını ve etkilerini azaltır, solunum yollarındaki kasları gevşeterek solunumu iyileştirir. Astım, KOAH ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı tedavisinde kullanılır.
 3. Bu ilacı başlamış olan astım krizi anında kullanmayınız. Başlamış olan astım krizi tedavisi için daha hızlı etkisi olan inhalasyon ilaçları kullanılmalıdır. Çünkü bu ilacın  iyileşme göstermeye başlaması birkaç haftayı bulur.
 4. Bu ilacın kullanımı çocuklarda gelişimi etkileyebilir Çocuğunuzun normalden daha yavaş geliştiğini gözlemliyorsanız durumu doktorunuza bildiriniz.
 5. Bu ilacın uzun süre kullanımı kemik erimesine sebep olabilir. D vitamini ve kalsiyum eksikliği, egzersiz yapmamak, sigara kullanımı, aile geçmişinde osteoropoz olması kemik erimesi riskini daha da arttırmaktadır. Bu risk durumlarından herhangi biri varsa ilacı kullanmadan önce doktorunuzla görüşmelisiniz.
 6. Eğer MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Bu ilacın kullanımını bıraktıktan sonra ise, MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanacaksanız yine 14 gün beklemelisiniz.
 7. Eğer herhangi bir enfeksiyon hastalığınız varsa veya zayıf bağışıklık sistemi, tüberküloz (verem), göz tansiyonu (glokom), tiroid bozukluğu, kemik erimesi (osteoporoz), epilepsi (sara) rahatsızlığınız ya da herhangi bir ilaca veya besine alerjiniz, yüksek tansiyonunuz, kalp hastalığınız veya karaciğer hastalığınız varsa, bu ilacı kullanmadan önce  doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacınızı güvenli bir şekilde kullanmanız için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 8. Hamilelik döneminde bu ilacın kullanımı doğmamış bebeğe zarar verebilir. Hamile iseniz ya da hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuzu bilgilendirinz.  Emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı  kullanmayınız.

RESPIRO İnhaler’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç inhalasyon (nefesle birlikte akciğerlere çekme) yoluyla alınır. Ağızda pamukçuk oluşumunu ve  beyaz, sarı veya krem renkte benekler oluşma riskini azaltmak için ilacı  kullandıktan sonra ağzınızı su ile çalkalayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Hızlı ve çarpıntılı kalp atışları, göğüste hırıltı, solunum zorluğu, ağız içinde veya dudaklarda beyaz lekeler veya yara oluşumu ya da ağırlaşan astım krizi durumlarından herhangi biri görüldüğünde tıbbi yardım için acilen doktorunuzu arayınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Flutikazon propiyonat, Salmeterol ksinafoat
İlaç Marka İsmi:  RESPIRO İnhaler

Bir Yorum Yazın