REMERON 30 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Mirtazapin’dir. REMERON 30 mg Film Tablet, beyinde dengesiz hale gelerek depresyona veya  anksiyeteye sebep olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir ilaçtır. 18 yaşın üzerindeki hastalarda Majör depresif  bozukluğun (ağır ruhsal çöküntü hastalığı) tedavisinde kullanılır.

REMERON 30 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Majör depresif  bozukluğun (ağır ruhsal   çöküntü hastalığı) tedavisinde kullanılır.
 3. MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç ile birlikte kesinlikle kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç kullanacaksanız bu ilacın kullanımını kestikten en az 2 hafta sonra kullanmaya başlamalısınız. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Tedaviye başlamadan önce kullandığınız ilaçları doktorunuza söyleyiniz.
 4. Antidepresan kullanan kişilerdeki özellikle 24 yaşın altındaki hastalardaki kullanımlarının   intihar düşünce ve davranışlarını arttırma olasılığına karşı, tedaviye başladıktan en az 1-2 hafta süresince  hastanın gerek ailesi gerekse doktoru tarafından yakinen izlenmesi gereklidir.
 5. Eğer, karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa veya kan ile ilgili herhangi bir hastalığınız, kalp atışlarınızda düzensizlik, düşük tansiyon, şeker hastalığı,  sara (epilepsi) nöbetleriniz, manik depresyon, şizofreni rahatsızlığınız, göz içi basıncının artma (glokom) durumu, prostata bağlı idrara çıkma güçlüğü, kalp ile ilgili ilaç kullanıyorsanız veya yakın zamanda kalp krizi geçirdiyseniz; bu ilacı kullanmadan önce  muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için  doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. Tedaviye başladıktan sonra kendinizi iyi hissetmeye başlamanız  bir kaç haftayı bulabilir. En iyi sonucu almak için ilacınızı düzenli bir şekilde kullanınız. 4 hafta içerisinde belirtilerinizde iyileşme görülmezse, doktorunuza danışınız.
 7. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 8. Tedavinizin en az 1-2 haftasında ailenizin ve çevrenizdekilerin ruh halinizdeki değişimler konusunda  dikkatli olmaları ve doktorunuzun sizi bu süre zarfında düzenli olarak kontrol etmesi gerekiyor.
 9. İlacınızı, soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları gibi uyku verici ilaçlarla birlikte kullanmaktan kaçınınız.  Bu ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz.
 10. Tedaviniz sırasında  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi rahatsızlıklarda derhal doktorunuza başvurunuz.
 11. Yaşlı hastalarda, ilacın yan etkilerine maruz kalma olasılığı daha fazladır.
 12. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 13. Tedaviniz süresinde alkol almaktan kaçınınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 14. 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 15. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

REMERON 30 mg Film Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ağız kuruluğu, baş ağrısı, uyku hali, uyuşukluk, iştah artışı ve kilo alma yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Mirtazapin
İlaç Marka İsmi:  REMERON 30 mg Film Tablet

REMERON 30 mg Film Tablet Kullanma talimatı


REMERON-30-mg-Film-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın