RELPAX Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Eletriptan’dır. RELPAX Film Tablet, kafatası ve beyinde bulunan kan damarlarını daraltarak kan akışını düzenleyerek çalışan güçlü bir baş ağrısı ilacıdır. Baş ağrısı, mide bulantısı, ışığa ve sese karşı hassasiyet ve diğer migren belirtilerini tetikleyen maddeleri azaltır. Aura (nöbet öncesi görülen genellikle birkaç saniye süren uyarılar; dokunma duyusunda değişiklik ve karıncalanma; kendini kötü hissetme veya iç sıkıntısı ya da tam tersi neşe ve kendini çok iyi hissetme; vücudun çeşitli bölgelerinde görülen seyirme ya da kas hareketleri en sık görülen belirtilerdir.)  ile birlikte görülen veya aura olmadan görülen migren ataklarının tedavisi ile ilgili bir ilaçtır.

RELPAX Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kafatası ve beyinde bulunan kan damarlarını daraltarak kan akışını düzenleyerek çalışan güçlü bir başağrısı ilacıdır. Baş ağrısı, mide bulantısı, ışığa ve sese karşı hassasiyet ve diğer migren belirtilerini tetikleyen maddeleri azaltır.
 3. Bu ilaç laktoz içermektedir. Eğer doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 4. Bu ilaç yalnızca başlamış olan baş ağrılarını tedavi edecektir. Baş ağrılarını engellemeyecek ve atakların sayısını azaltmayacaktır.
 5. Bu ilaç yalnızca doktor tarafından onaylanmış migren baş ağrılarında kullanılır. Normal baş ağrıları ve normal migren ağrılarından farklı türdeki baş ağrılarının tedavisinde kullanılmamalıdır.
 6. Bu ilacın kullanımı kalp krizi veya  felç de dahil olmak üzere ciddi yan etkilere sebep olabilir.Bu yan etkiler nadiren görülse de eğer kalp hastalığınız, angina (göğüs ağrısı), kan dolaşımı bozukluğu probleminiz, iskemi ile ilgili kalp hastalığınız, ciddi karaciğer rahatsızlığınız ve geçmişte kalp krizi veya felç öyküsü ya da  kontrol altına alınmamış yüksek tansiyonunuz veya migren ağrılarına benzemeyen baş ağrılarınız varsa bu ilacı kullanmayınız.
 7. Eğer yüksek tansiyonunuz; karaciğer rahatsızlığınız; kalp ritm bozukluğunuz veya koroner arter rahatsızlığına yönelik risk faktörlerine (diyabet, menapoz, sigara kullanımı, aşırı kilo, yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol, aile geçmişinde koroner atardamar hastalıkları, 40 yaşından daha yaşlı erkek olmak veya rahmi ameliyatla alınmış bir kadın olmak gibi) sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyacınız olabilir.
 8. Bu ilacı kullanmadan önceki veya sonraki 24 saat içerisinde  diğer migren baş ağrısı ilaçlarını kullanmayınız.
 9. İlacı kullandıktan sonra ikinci bir ilacı almak için en az 4 saat beklemelisiniz.
 10. Doktor tavsiyesi olmadan 18 yaş altı çocuklara ve 65 yaş üstü büyüklere verilmemelidir.
 11. Bu ilacı başağrısı belirtilerinin başladığı anda ya da migren atakları başlar başlamaz alınız.
 12. Bu ilacı, ergotaminden türetilen ilaçları almadan 24 saat öncesi veya aldıktan 24 saat sonrasında
  kullanmayınız.
 13. Bu ilacın kullanımı, kendinizi uykulu hissetmenize ve sersemliğe sebep olabilir. Bu nedenle migren atağı sırasında veya ilacı aldıktan sonra araç ve makine kullanmaktan kaçınmalısınız.
 14. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Hamilelik döneminde doğmamış bebeğe zarar verebilir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

RELPAX Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen aç veya tok karnına alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Göğüs ağrısı veya ağırlık hissi,  kola ve omuzlara yayılan ağrı ve mide bulantısı durumlarından  herhangi biri görülürse ilacın alımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:  Eletriptan

İlaç Marka İsmi: RELPAX Film Tablet

Bir Yorum Yazın