RABELIS DDR 50 mg 28 kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Rabeprazol sodyum’dur. RABELIS DDR 50 mg 28 kapsül, midede üretilen asit miktarını azaltır. Mide, bağırsak ve yemek borusundaki ülserlerin (peptik ülser) iyileşmesini ve ağrının giderilmesini sağlar. İyi huylu mide ülseri ve onikparmak bağırsağı ülserinin tedavisi,  eroziv yemek borusu iltihaplanması (mide asidinin yemek borusuna zarar vermesi) ve Zollinger-Ellison sendromu gibi aşırı mide asidini içeren diğer durumların tedavisi, Helicobacter pylori adlı bakterinin neden olduğu mide enfeksiyonu tedavisi ve gastroözofajeal reflü  hastalığının nüksünün önlenmesinde ve tedavisinde kullanılır.

RABELIS DDR 50 mg 28 kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. İyi huylu mide ülseri ve onikparmak bağırsağı ülserinin tedavisi,  eroziv yemek borusu iltihaplanması (mide asidinin yemek borusuna zarar vermesi) ve Zollinger-Ellison sendromu gibi aşırı mide asidini içeren diğer durumların tedavisi, Helicobacter pylori adlı bakterinin neden olduğu mide enfeksiyonu tedavisi ve gastroözofajeal reflü hastalığının nüksünün önlenmesinde ve tedavisinde kullanılır.
 3. Tedavi sırasında mide ekşimesi ve göğüste ağrılı yanma hissi sıklıkla kalp krizinin erken belirtileriyle karıştırılır. Eğer göğüs ağrısı ya da ağırlık çökmesi hissi, baş dönmesi, kol ve/veya omuza yayılan ağrı, terleme, bulantı, kusma, genel olarak hasta hissetme gibi belirtilere sahipseniz  tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurun.
 4. İlacın düzenli bir şekilde kullandığınız halde, belirtilerinizde bir iyileşme olmuyorsa, hatta daha da kötüleşiyorsa, doktorunuza başvurunuz.
 5. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir. Ancak ilacınızı doktorunuzun size reçete ettiği süre boyunca kullanmaya devam ediniz.
 6. Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa veya ağır karaciğer hastalığınız varsa, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 8. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

RABELIS DDR 50 mg 28 kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen aç veya tok karnına alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Karın ağrısı, ishal, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, uykusuzluk, asabiyet, ağız kuruluğu, öksürük, nezle, cilt döküntüsü ve halsizlik gibi hafif yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi:   Rabeprazol sodyum

İlaç Marka İsmi: RABELIS DDR 50 mg 28 kapsül

Bir Yorum Yazın