PSOVATE Losyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Klobetazol propiyonat’ tır. PSOVATE Losyon, vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltan bir ilaçtır. Sedef hastalığı, liken hastalığı, alerjik reaksiyon ve egzama gibi hastalıkların sebep olduğu iltihaplanma ve kaşıntıların tedavisinde kullanılır. Sadece saçlı deriye uygulanır.

PSOVATE Losyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Sedef hastalığı, liken hastalığı, alerjik reaksiyon ve egzama gibi hastalıkların sebep olduğu iltihaplanma ve kaşıntıların tedavisinde kullanılır. Sadece saçlı deriye uygulanır.
 3. Yanıcı içerik ihtiva ettiğinden, uygulama sırasında sigara içilmemeli, ateşe yaklaşılmamalıdır.
 4. Sadece saçlı deriye uygulanır. Saçın kuru olmasına dikkat ediniz. Uygulama sonrası ellerinizi bol su ile yıkayınız.
 5. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak şekilde kapatmayınız ya da bandajlamayınız.
 6. İlacı uygulamadan önce, saçınızın kuru olduğundan emin olunuz. Sabah akşam iyileşme meydana gelinceye kadar saç derisine az miktarda uygulayınız. Başkasına uyguluyor iseniz uygulama sonrasında ellerinizi yıkayınız veya uygulamayı eldiven ile yapınız.
 7. Doktor tavsiyesi olmadan çocuklarda kullanmayınız.
 8. Eğer, uygulanan bölgede (saçlı deride) enfeksiyon varsa, uçuk veya su çiçeği  ya da mantar gibi rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı kullanmayınız.
 9. Eğer şeker hastalığınız var ise doktorunuza  danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Çünkü bu ilacın emilimi kan şekerinizi yükseltebilir.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.

PSOVATE Losyon’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz. Parmağınızla  ufak miktarda aldığınız ilacı ince bir tabaka halinde ilgili bölgeye yayıp hafif hareketlerle cilde yediriniz. Üzerini hava almayacak şekilde kapatmayınız veya bandajlamayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uygulama yerinde yanma, kaşıntı ve ağrı yaygın görülen yan etkilerdendir.

İlaç Etken Maddesi: Klobetazol propiyonat

İlaç Marka İsmi: PSOVATE Losyon

PSOVATE Losyon İlaç Prospektüsü


PSOVATE-Losyon-İlaç-Prospektüsü

Yorum(2)

 1. 15 Haziran 2016
 2. 16 Ağustos 2016

Bir Yorum Yazın