PROBLOK Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Metoprolol tartarat’tır. PROBLOK Tablet, kalbi ve dolaşımı etkileyerek çalışır. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisi;  kalp krizi tedavisi ve engellenmesi;  anjina (göğüs ağrısı) tedavisinde kullanılır.

PROBLOK Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bu ilaç, kalbi ve dolaşımı etkileyerek çalışır. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisi;  kalp krizi tedavisi ve engellenmesi;  anjina (göğüs ağrısı) tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer bu ilacı yüksek tansiyon tedavisi  için kullanıyorsanız, kendinizi iyi hissetseniz bile ilacı kullanmaya devam ediniz. Çünkü yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 4. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 5. Bu ilacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 6. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 7. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, ilaç tedavinize, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 8. Eğer herhangi bir ameliyat olma durumu varsa, ameliyattan belli bir süre önce bu ilacı tam olarak ne kadar kullandığınızı cerrahınıza bildiriniz. İlacı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 9. Eğer  böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, diyabet (şeker hastalığı), konjestif kalp yetmezliği, tansiyonun çok düşük olması durumu, astım, bronşit, amfizem, depresyon, tiroid düzensizliği, çizgili kas zayıflığı gibi rahatsızlıklarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz. Bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 10. Bu ilacı kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Çünkü alkol ilacın olası yan etkilerini arttırabilir.Uyuklama, baş dönmesi ve tansiyonunuzu daha da düşürebilir.
 11. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Eğer araç veya makine kullanmak gibi dikkat gerektiren aktivitelerde bulunacaksanız , dikkatli olmanız gerekmektedir.
 12. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan  kullanmayınız.

PROBLOK Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile birlikte  alınız.  Tercihen yemek esnasında veya yemekten hemen sonra alınız. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp atışlarında düzensizlik ve yavaşlama, kalp yetmezliği, nefes darlığı, depresyon, ellerde ve ayaklarda soğukluk hissi, ayak bilekleri ve ayaklarda şişlik, mide bulantısı, mide ağrısı, düşük ateş, baş dönmesi hissi, bayılma, kolay kanama ve çürük oluşumu, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı ve sarılık gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz ilacın kullanımını durdurup, tıbbi yardım için  acilen doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Metoprolol tartarat

İlaç Marka İsmi: PROBLOK Tablet

Bir Yorum Yazın