PREPLUS B12 Efervesan Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Pregabalin, Vitamin B12′ dir. PREPLUS B12 Efervesan Tablet, hastalık nöbetlerine (epilepsi nöbeti gibi) ve ağrıya sebep olan beyindeki sinir uyartılarını yavaşlatarak, istem dışı kasılmaları durduran ya da önleyen bir ilaçtır. İstem dışı kasılmaların eşlik ettiği veya etmediği  kompleks parsiyel nöbetlerin kontrol altına alınması ve diğer nöbet ilaçları ile birlikte ek tedavi olarak; sinirlerde oluşan hasarların (şeker hastalığı , zona gibi hastalıkların sinirlere verdiği zarar) sebep olduğu uzun süreli sinir ağrılarının (nöropatik ağrılar) tedavisinde ve anksiyete bozukluklarının tedavisinde kullanılır. Bu ilaç tek başına kullanım için uygun değildir. Epilepsi tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar ile birlikte kullanılmalıdır.

PREPLUS B12 Efervesan Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. İstem dışı kasılmaların eşlik ettiği veya etmediği  kompleks parsiyel nöbetlerin kontrol altına alınması ve diğer nöbet ilaçları ile birlikte ek tedavi olarak; sinirlerde oluşan hasarların (şeker hastalığı , zona gibi hastalıkların sinirlere verdiği zarar) sebep olduğu uzun süreli sinir ağrılarının (nöropatik ağrılar) tedavisinde ve anksiyete bozukluklarının tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer süt ve süt ürünlerinde bulunan şekerin sindirilememesi durumu varsa veya laktaz eksikliğiniz ya da bağırsaklardan  glukoz, galaktoz emilim yetmezliğiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 4. Eğer şeker hastası iseniz bu ilacın kullanımıyla kilo alabilirsiniz. Durumu doktorunuzla görüşünüz.
 5. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 6. Bu ilaç 12 yaş altı çocuklara verilmemelidir.
 7. İlacı kullanırken alkol almayınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini artırmaktadır.
 8. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi yeni yada daha da artan rahatsızlıklara sahipseniz  derhal doktorunuza başvurunuz.
 9. İlacı eğer hastalık nöbetleri tedavisi için kullanıyorsanız, durumunuzda iyileşme görülse bile ilacı kullanmaya devam ediniz. İlacın kullanımını  doktorunuza danışmadan aniden bırakmayınız.İlacın alımını aniden bırakmanız halinde halinde nöbetlerde  artış olabilir. İlacın kullanımını tamamen bırakmadan önce, yavaş yavaş bırakmanız gerekebilir.
 10. İlacın kullanımı, uyku hali ve baş dönmesine sebep olabileceğinden dolayı yaşlı hastalar, düşmelere, yaralanmalara ve kazalara karşı dikkatli olmalıdır.
 11. Yanınızda acil durumlar için bu ilacı kullandığınızı belirten kimlik kartı ve bilgilendirme bilekliği taşımalısınız.
 12. Böbrek hastalığınız varsa veya şeker hastasıysanız yada konjestif kalp yetmezliğiniz varsa bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz, İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 13. Eğer düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan kullanıyorsanız ( anksiyete ilaçları, depresyon ilaçları, soğuk algınlığı ilaçları,  alerji ilaçları, uyku ilaçları, ağrı kesiciler, narkotik ağrı kesiciler gibi) bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacınızı bu ilaçlarla birlikte kullanmak uyku halini daha da artıracaktır.
 14. Aileniz ya da sizinle ilgilenen kişiler, ruh hali değişiklikleriniz ve belirtileriniz konusunda dikkatli olmalıdırlar.
 15. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonları bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç ya da makine kullanmak gibi uyanık ve dinç olmayı gerektiren aktivitelerde çok dikkatli olmalısınız.
 16. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmalısınız. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

PREPLUS B12 Efervesan Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak suda eritiniz ve bekletmeden içiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kas ağrısı, güçsüzlük, halsizlik, kolay kanama ve çürük oluşumu  gibi yan etkilerden biri ya da bir kaçı görüldüğünde doktorunuza başvurmalısınız.

İlaç Etken Maddesi: Pregabalin, Vitamin B12

İlaç Marka İsmi:  PREPLUS B12 Efervesan Tablet

Bir Yorum Yazın