PRENDOL Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Metilprednizolon’dur.  PRENDOL Tablet, kas hastalıkları, romatizmal hastalıklar (iltihaplı eklem romatizması, sedef hastalığı ve eklem iltihabının bir arada görüldüğü bir hastalık olan psöriyatik artrit, tendon ve onu saran kılıfın iltihabı, gut hastalığında görülen, kısa süre içerisinde gelişen eklem iltihabı, bir hasar – zedelenme sonrası görülen ve çeşitli durumlara bağlı olarak eklem kıkırdağında meydana gelen aşınma, ağrı ve fonksiyon kaybıyla karakterize eklem iltihaplanması gibi.), aynı zamanda birden fazla sayıda istemli kasın iltihaplanması, deri hastalıkları, göz hastalıkları ( göz sinirlerinin iltihabi durumu), mide ve bağırsak hastalıkları (ülseratif kolit, crohn hastalığı), alerjik hastalıklar, kan ile ilgili bozukluklar (hematolojik bozukluklar), solunum sistemi hastalıkları (akciğer tüberkülozu), bir tümörden kaynaklanan ya da onun oluşumu ile ilgili hastalıklar, iç salgı bezleri ile ilgili bozukluklar (endokrin bozukluklar, vücutta ödem bulunan durumlarla ilgili hastalıkların  tedavisi  ile ilgili bir ilaçtır.

PRENDOL Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücudunuzda mantar enfeksiyonu, gözünüzde uçuk yarası, kısa süre içerisinde gelişen bir enfeksiyonunuz ya da zona hastalığınız varsa  bu ilacı kullanmayınız.
 3. Bu ilacın kullanımı bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir ve enfeksiyon kapma riskiniz kolaylaşabilir. Enfeksiyonlu ve hasta kişilerden uzak durunuz. Ayrıca son dönemlerde geçirdiğiniz enfeksiyonu aktif hale getirebilir. Bunun için son bir kaç hafta içinde geçirdiğiniz herhangi bir hastalık veya enfeksiyon var ise bu durumu doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir.
 4. Tedavi sırasında canlı aşı kullanımı uygun değildir. Çünkü aşılar bu ilaçla birlikte kullanıldığında yeterli etkiyi göstermeyebilir.
 5. İlacın kullanımını aniden bırakmayınız. Aksi takdirde istenmeyen geri dönüş (yoksunluk) semptomlarına maruz kalabilirsiniz. Geri dönüş semptomlarının oluşmaması için ilacı nasıl bırakacağınızı doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.
 6. Çocuklarda bu ilacın kullanımı gelişimi etkileyebilir. Çocuğunuz bu ilacı kullanırken normalden daha yavaş geliştiğini gözlemliyorsanız durumu doktorunuza bildirmelisiniz.
 7. Kızamık ve su çiçeği geçiren kişilerle temastan kaçınınız. Eğer bu hastalıklara maruz kalırsanız hastalığı önlemek için acilen doktorunuza başvurunuz.
 8. Eğer irinli bir enfeksiyon, osteoporoz, intestinal anastomoz, mide ülseri, ülseratif kolit veya divertikülit, konjestif kalp yetmezliği, geçmişte sıtma öyküsü, karaciğer hastalığı (siroz gibi), böbrek hastalığı, herhangi bir tiroid bozukluğu, göz tansiyonu (glokom) hastalığı veya katarakt, gözlerde uçuk enfeksiyonu, diyabet (şeker hastalığı), tüberküloz (verem), depresyon veya ruhsal hastalık, yüksek tansiyon (hipertansiyon), herhangi bir kas bozukluğu gibi hastalıklardan herhangi birine sahipseniz ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına ihtiyaç duyulabilir. İlacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir.
 9. Hamilelik  döneminde kullanılıp kullanılmayacağı bir belirlilik kazanmamıştır. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

PRENDOL Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su ile birlikte  alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kanlı veya katranımsı dışkı, kan öksürme, göz tansiyonu, göz içi basıncının artması, göz küresinin dışa çıklığının ya da bombeliğinin artması, görme problemleri, konjestif kalp yetmezliği, mide ülseri, mide delinmesi, ince ve kalın bağırsak delinmesi, kanama, pankreatit (mide üst bölgesinden arkaya doğru yayılan ciddi bir ağrı, mide bulantısı ve kusma, hızlı kalp atışları), ağır depresyon, anormal düşünceler veya davranışlar, ani hastalık nöbeti (irade dışı kasılmalar), şişlik, ani kilo alma, tehlikeli derecede yüksek tansiyon (ağır baş ağrısı, bulanık görme, kulaklarda vızıltı, kaygı, bilinç bulanıklığı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, düzensiz kalp atışları, ani hastalık nöbeti),  düşük potasyum seviyesi (bilinç bulanıklığı, düzensiz kalp atışları, aşırı susuzluk, artan idrar yapımı, bacaklarda huzursuzluk, kaslarda güçsüzlük, halsizlik veya topallama hissi), kemik erimesi, kas kitlesi kaybı, tendon kopması, çocuklarda büyüme-gelişme geriliği gibi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz acilen doktorunuza başvurmalısınız.

İlaç Etken Maddesi: Metilprednizolon

İlaç Marka İsmi: PRENDOL Tablet

Bir Yorum Yazın