PREDNOL 16 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Metilprednizolon’dur.  PREDNOL 16 mg Tablet, vücutta doğal olarak üretilen kortikosteroid  seviyesini arttıran bir ilaçtır. Birçok vücut fonksiyonu için önemli olan kortikosteroidi arttırarak, cerrahi ameliyat sonrasında (örneğin, organ nakli gibi), Multipl Skleroz -MS  (beyinde ve omurilikte, mesajları taşıyan sinir telleri etrafındaki koruyucu kılıfın hastalığıdır) hastalığının belirtilerinin alevlenmesinde veya diğer stres durumlarında yardımcı olabilir. Beyin, kan ve kan damarları, kas ve eklemler, akciğerler, cilt, göz, mide ve bağırsakları etkileyen iltihaplanma ve alerjik reaksiyonların tedavisinde kullanılır.

PREDNOL 16 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa; kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta doğal olarak üretilen kortikosteroid  seviyesini arttıran bir ilaçtır.
 3. İç organlara yayınmış mantar enfeksiyonunuz veya tedavi altına alınmamış yaygın bir enfeksiyonunuz varsa; kullanmayınız.
 4. Kullanımı bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir ve enfeksiyon kapma riskiniz kolaylaşabilir. Enfeksiyonlu ve hasta kişilerden uzak durunuz. Ayrıca son dönemlerde geçirdiğiniz enfeksiyonu aktif hale getirebilir. Bunun için son bir kaç hafta içinde geçirdiğiniz herhangi bir hastalık veya enfeksiyon var ise bu durumu doktorunuza bildiriniz.
 5. Eğer irinli bir enfeksiyon, osteoporoz, intestinal anastomoz, mide ülseri, ülseratif kolit,  divertikülit, konjestif kalp yetmezliği, geçmişte sıtma öyküsü, karaciğer hastalığı (siroz gibi), böbrek yetmezliği, herhangi bir tiroid bozukluğu, göz tansiyonu (glokom) hastalığı veya katarakt, gözlerde uçuk enfeksiyonu, diyabet (şeker hastalığı), tüberküloz (verem), depresyon veya ruhsal hastalık, yüksek tansiyon (hipertansiyon) varsa; kullanmadan önce doktorunuzu durumunuz hakkında bilgilendiriniz.
 6. Tedavi sırasında canlı aşı kullanımı uygun değildir. Aşılar bu ilaçla birlikte kullanıldığında yeterli etkiyi göstermeyebilir.
 7. Kullanımını aniden bırakmayınız. Aksi takdirde istenmeyen geri dönüş (yoksunluk) semptomlarına maruz kalabilirsiniz. Geri dönüş semptomlarının oluşmaması için ilacı nasıl bırakacağınızı doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.
 8. Çocuklarda kullanımı gelişimi etkileyebilir. Çocuğunuz bu ilacı kullanırken normalden daha yavaş geliştiğini gözlemliyorsanız durumu doktorunuza bildiriniz.
 9. Kızamık ve su çiçeği geçiren kişilerle temastan kaçınınız. Eğer bu hastalıklara maruz kalırsanız hastalığı önlemek için acilen doktorunuza başvurunuz.
 10. Tedaviniz süresince alkol almayınız. Alkol mide tahrişi riskini arttırabilir.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması önerilmemektedir.

PREDNOL 16 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu yeterli miktarda su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Enfeksiyon, katarakt, depresif ruh hali, vücutta sıvı birikimi, sodyum birikimi, peptik ülser, yüksek tansiyon, yara iyileşmesinde bozulma, akne, kas zayıflığı, büyüme geriliği ve kandaki potasyum düzeyinde azalma yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Metilprednizolon
İlaç Marka İsmi: PREDNOL 16 mg Tablet

PREDNOL 16 mg Tablet Kullanma Talimatı


PREDNOL Tablet Kullanma Talimatı

Bir Yorum Yazın