PRANLUX Saşe

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Pranlukast Hemihidrat’dur. PRANLUX Saşe, polen gibi alerjen maddelerin vücuda girmesiyle salgılanan kimyasalları engelleyen bir ilaçtır. Salgılanan kimyasallar engellenmedikleri takdirde akciğerlerde şişlik ve astımla sonuçlanacak durumlara sebep olur. 2 ila 12 yaş arası çocuklarda  sürekli seyreden (persistan) astım tedavisi ve alerjik rinit (saman nezlesi) tedavisi için kullanılır. Astım ataklarının engellenmesi veya giderilmesi; yine bu yaş grubu hastalarda  alerjilerin sebep olduğu burun akıntısı, kaşıntı ve hapşırmaların giderilmesinde etkilidir. Çocuklarda kullanım içindir.

PRANLUX Saşe Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. 2 ila 12 yaş arası çocuklarda  sürekli seyreden (persistan) astım tedavisi ve alerjik rinit (saman nezlesi) tedavisi için kullanılır. Astım ataklarının engellenmesi veya giderilmesi; yine bu yaş grubu hastalarda  alerjilerin sebep olduğu burun akıntısı, kaşıntı ve hapşırmaların giderilmesinde etkilidir. Çocuklarda kullanım içindir.
 3. Bu ilacı, ani astım nöbetlerini tedavi etmek için kullanmayınız, ani astım nöbetleri için doktorunuzun  önerdiği etkisi daha hızlı olan rahatlatıcı inhaleri daima yanınızda bulundurunuz.
  İlacın etkisi  bir gün içerisinde başlar. Astımınız kontrol altına alındıktan sonra da, astımın kötüleştiği dönemlerde de bu ilacı almaya devam ediniz.
 4. İlacı kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün  içerisinde belirtilerinizde iyileşme görülmezse doktorunuzla görüşünüz.
 5. Bu ilacın kullanımı sırasında uykusuzluk, huzursuzluk, kabuslar, rüya anormallikleri, halüsinasyonlar, ruh hali ve davranış bozuklukları durumlarından herhangi biri  görüldüğünde  doz ayarı yapılabilmesi için acilen doktorunuza başvurunuz.
 6. Eğer çocuğunuzda karaciğer fonksiyon bozukluğu var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun değildir.
 7. Bu ilacı başlamış olan astım krizi anında kullanmayınız. Başlamış olan astım krizi tedavisi için daha hızlı etkisi olan inhalasyon ilaçları kullanılmalıdır. Çünkü bu ilacın  iyileşme göstermeye başlaması birkaç günü bulur.
 8. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

PRANLUX Saşe’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç, doğrudan ağızdan, soğuk veya oda sıcaklığındaki 1 çay kaşığı  hazır mama veya anne sütü ile çözdürülerek veya oda sıcaklığındaki bir kaşık dolusu yumuşak gıda ile karıştırılarak uygulanabilir. Kullanıma hazır oluncaya kadar paket açılmayınız. Paket açıldıktan sonra tam doz (hazır mama, anne sütü veya besinlerle karıştırılarak veya karıştırılmadan) 15 dakika içinde uygulanmalıdır. Hazır mama, anne sütü veya gıdalarla karıştırıldıktan sonra kalan saşe sonraki kullanım için saklanmamalı, atılmalıdır. saşe uygulama için hazır mama veya anne sütü
  dışında herhangi bir sıvı içerisinde çözdürülmemelidir. Ancak uygulamadan sonra sıvılar
  verilebilir. 2-5 yaş arasındaki çocuklar için günde iki kez 1 adet 50 mg saşe,  5-8 yaş arasındaki çocuklar için günde iki kez 1 adet  70 mg saşe kullanılmalıdır. Günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere yemeklerden sonra alınmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Cilt döküntüsü, halsizlik, vücut ağrısı, titreme, sarsıntı, huzursuzluk, kabuslar, rüya anormallikleri, halüsinasyonlar, ruh hali ve davranış bozuklukları, kötüleşen astım semptomları gibi yan etkilerde tıbbı yardım almak için doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Pranlukast Hemihidrat
İlaç Marka İsmi: PRANLUX Saşe

Bir Yorum Yazın