PRANLUX Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Pranlukast Hemihidrat’dur. PRANLUX Kapsül, polen gibi alerjen maddelerin vücuda girmesiyle salgılanan kimyasalları engelleyen bir ilaçtır. Salgılanan kimyasallar engellenmedikleri takdirde akciğerlerde şişlik ve astımla sonuçlanacak durumlara sebep olur. 12 yaş üzeri  çocuklarda ve yetişkinlerde  sürekli seyreden (persistan) astım tedavisi ve alerjik rinit (saman nezlesi) tedavisi için kullanılır. Astım ataklarının engellenmesi veya giderilmesi; yine bu yaş grubu hastalarda  alerjilerin sebep olduğu burun akıntısı, kaşıntı ve hapşırmaların giderilmesinde etkilidir. 12 yaş altı çocuklarda saşe dozunun kullanımı önerilir.

PRANLUX Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. 12 yaş üzeri  çocuklarda ve yetişkinlerde  sürekli seyreden (persistan) astım tedavisi ve alerjik rinit (saman nezlesi) tedavisi için kullanılır. Astım ataklarının engellenmesi veya giderilmesi; yine bu yaş grubu hastalarda  alerjilerin sebep olduğu burun akıntısı, kaşıntı ve hapşırmaların giderilmesinde etkilidir. 12 yaş altı çocuklarda saşe dozunun kullanımı önerilir.
 3. Bu ilacı, ani astım nöbetlerini tedavi etmek için kullanmayınız, ani astım nöbetleri için doktorunuzun  önerdiği etkisi daha hızlı olan rahatlatıcı inhaleri daima yanınızda bulundurunuz.
  İlacın etkisi  bir gün içerisinde başlar. Astımınız kontrol altına alındıktan sonra da, astımın kötüleştiği dönemlerde de bu ilacı almaya devam ediniz.
 4. İlacı kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün  içerisinde belirtilerinizde iyileşme görülmezse doktorunuzla görüşünüz.
 5. Bu ilacın kullanımı sırasında uykusuzluk, huzursuzluk, kabuslar, rüya anormallikleri, halüsinasyonlar, ruh hali ve davranış bozuklukları durumlarından herhangi biri  görüldüğünde  doz ayarı yapılabilmesi için acilen doktorunuza başvurunuz.
 6. Eğer karaciğer fonksiyon bozukluğu var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun değildir.
 7. Bu ilacı başlamış olan astım krizi anında kullanmayınız. Başlamış olan astım krizi tedavisi için daha hızlı etkisi olan inhalasyon ilaçları kullanılmalıdır. Çünkü bu ilacın  iyileşme göstermeye başlaması birkaç günü bulur.
 8. 12 yaş altı çocuklarda kullanmayınız.
 9. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

PRANLUX Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Sabah ve akşam olmak üzere tok karnına günde iki kez alınmalıdır.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Cilt döküntüsü, halsizlik, vücut ağrısı, titreme, sarsıntı, huzursuzluk, kabuslar, rüya anormallikleri, halüsinasyonlar, ruh hali ve davranış bozuklukları, kötüleşen astım semptomları gibi yan etkilerde tıbbı yardım almak için doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Pranlukast Hemihidrat
İlaç Marka İsmi: PRANLUX Kapsül

Bir Yorum Yazın