PLETAL Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Silostazol’dur. PLETAL Tablet, kan damarlarının genişlemesini sağlar ve damarlarda pıhtılaşmaya aracılık eden trombositlerin (kan pulcuğu) aktivitesini azaltır. Kaslara kan akışının verimli olmamasına bağlı bacaklarda kramp ve  benzeri ağrılara neden olan dolaşım bozukluğu tedavisinde ve atardamarların tıkanması ile ilişkili bir rahatsızlık olan ağrısız yürüme mesafesinin arttırılması tedavisinde kullanılır.

PLETAL Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bu ilaç, kan damarlarının genişlemesini sağlar ve damarlarda pıhtılaşmaya aracılık eden trombositlerin (kan pulcuğu) aktivitesini azaltır.
 3. Eğer ciddi karaciğer fonksiyon bozukluğunuz veya böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa ya da kanama probleminiz, kalp atımlarınızın aşın hızlandığı kalp ritm bozukluğunuz varsa ya da  hamilelik şüphesi veya hamile iseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Bu durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.
 4. Eğer ciddi kalp rahatsızlığınız veya kalp atım probleminiz varsa yada kan basıncı (tansiyon) ile ilgili bir hastalığınız veya diş çekimi de dahil herhangi bir ameliyat olma durumunuz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyacınız olabilir.
 5. Bu ilacı kullanırken greyfurt yemeyiniz veya suyunu içmeyiniz.
 6. Eğer yüksek kan basıncı için herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Bu ilacın kan basıncını ilave düşürme etkisi olabilir. Kan basıncının çok düşmesi kalp atım hızının artmasına sebep olabilir.
 7. 18 yaş altı çocuklarda kullanılmamalıdır.
 8. İlacın kullanımı baş dönmesine sebep olabilir. Bu nedenle tedaviniz sırasında araç veya makine kullanmayınız.
 9. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı kesinlikte kullanmayınız.

PLETAL Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte aç karnına alınız. Kahvaltı ve akşam yemeğinden önce veya 2 saat sonra alınmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Göğüs ağrısı, çarpıntı, kalp atımında düzensizlik, tansiyon düşmesi ya da yükselmesi, görmede bozulma, durdurulamayan kanama gibi ciddi yan etkilerde acilen doktorunuza başvurunuz. Baş ağrısı, mide bulantısı ve ishal gibi yan etkiler de görülebilir.

İlaç Etken Maddesi:  Silostazol

İlaç Marka İsmi: PLETAL Tablet

Bir Yorum Yazın