PEDITUS Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol, Guaifenezin, Prilamin maleat, Fenilefrin hidroklorür ‘dür. PEDITUS Şurup, histaminin etkilerini giderici, üst solunum yollarında tıkanıklık giderici, balgam söktürücü, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi alerjik belirtileri tedavi edici antihistaminik etki eder, balgamın akışkanlığını arttırarak yumuşamasını sağlar, burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar, beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürür ve ağrıyı keser. Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi üst solunum yolu akut enfeksiyonlarında ve alerjik hastalıklarında görülen burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, gözlerde sulanma, ödem, öksürük, ateş ve ağrı gibi belirtilerin giderilmesinde kullanılır.

 

PEDITUS Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi üst solunum yolu akut enfeksiyonlarında ve alerjik hastalıklarında görülen burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, gözlerde sulanma, ödem, öksürük, ateş ve ağrı gibi belirtilerin giderilmesinde kullanılır.
 3. Eğer şiddetli karaciğer hastalığı, virüs kaynaklı karaciğer iltihaplanması, böbrek hastalığı, anemi, akut astım, yüksek tansiyon, QT sendromu, MAO inhibitörü kullanımı, koroner atar damar hastalığı, dar açılı göz tansiyonu, mesane çıkışında tıkanma, midenin on iki parmak bağırsağa açıldığı yerde daralma,  prostat büyümesi, hamilelik ya da emzirme döneminde olmak veya alkol bağımlılığı gibi rahatsızlıklardan herhangi biri ya da birkaçı varsa bu ilacı kullanmayınız.
 4. Çocuklarda ve yetişkinlerde tekrarlayan, 3 günden fazla süren ve 39,5 oC’den yüksek ateş tedavisinde doktora danışmadan kullanılmamalıdır.
 5. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 6. Karaciğer hastalığınız ya da alkol bağımlılığınız var ise doktorunuz ile görüşmeden kullanmayınız.
 7. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse ya da belirtileriniz 3-5 günden uzun sürerse ve diğer enfeksiyon belirtileri de ortaya çıkarsa yada yüksek ateş devam ediyorsa doktorunuza başvurunuz.
 8. Kullanımı baş dönmesi ve uyuşukluğa sebep olabileceğinden, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 9.  4 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 10. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımı sakıncalı olduğundan, doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

PEDITUS Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. İlacı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kabıyla veya ölçüm kaşığı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Karaciğer enzimlerinde yükselme, yüzde şişme, mide bulantısı, karın ağrısı, gaz, hazımsızlık, kabızlık, ishal, üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri, baş dönmesi, baş ağrısı, uyuklama yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:   Parasetamol, Guaifenezin, Prilamin maleat, Fenilefrin hidroklorür

İlaç Marka İsmi: PEDITUS Şurup

PEDITUS Şurup İlaç Prospektüsü


PEDITUS-Şurup-İlaç-Prospektüsü

Yorum(9)

 1. 19 Nisan 2016
  • 19 Nisan 2016
 2. 1 Mayıs 2016
 3. 21 Mayıs 2016
 4. 28 Eylül 2016
 5. 3 Ekim 2016
 6. 6 Ekim 2016
 7. 23 Ekim 2016
 8. 23 Ekim 2016

Bir Yorum Yazın