PATYCA Çentikli Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Gabapentin’dir. PATYCA Çentikli Film Tablet, sara (epilepsi) hastalığı ve sinir sistemindeki liflerin doğrudan hasarına bağlı ağrı (nöropatik ağrı) tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.  Sinirlerin hasar görmesi sonucunda oluşan bu ağrı uzun sürelidir. Hastalar nöropatik ağrıyı genellikle yakıcı, batıcı, bir şey saplanır ya da elektrik çarpar gibi şeklinde tarif etmektedirler. Çok şiddetli ve uzun süreli olabilen nöropatik ağrı, doku hasarı gibi sebeplerle oluşan ağrılardan farklı olarak, normal ağrı kesici ilaçlarla yapılan tedaviye olumlu sonuç vermez.

PATYCA Çentikli Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Sara (epilepsi) hastalığı ve sinir sistemindeki liflerin doğrudan hasarına bağlı ağrı (nöropatik ağrı) tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
 3. Eğer yeni başlayan, ani pankreas iltihabınız varsa bu ilacı kullanmayınız.
 4. Eğer böbrek probleminiz varsa ya da kanınızı temizlemek için kan diyalizi oluyorsanız veya 65 yaşın üzerindeyseniz, küçük dalma nöbeti de dahil olmak üzere karma nöbetleriniz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. Bu ilacı morfin içeren ilaçlarla birlikte kullanmayınız. Morfin ilacın yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 6. Eğer bu ilaç, alüminyum veya magnezyum içeren antasidlerle  birlikte kullanılırsa, ilacın mideden emilimi azalabilir. Bu nedenle ilacınızı, bir antasid ilaç alımından en erken 2 saat sonra alınız.
 7. Eğer, tedaviniz sırasında mide ağrısı, bulantı ve tekrarlayan kusma şikayetleriniz artarsa ya da kendinizi hasta hissediyorsanız, acilen doktorunuza başvurunuz. Bunlar yeni başlayan, ani pankreas iltihabı belirtileri olabilir.
 8. İlacın alımını aniden durdurmayınız.  İlacın alımını durdurmanız halinde nöbet, ağrı ve rahatsızlık hissi oluşma riski artar. İlacın kullanımını yavaş yavaş azaltmanız gerekmektedir.
 9. Eğer bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra; endişe, kaygı, telaş, heyecan agresif, hiperaktif hissetme hali, intihar ve kendine zarar verme düşüncesi oluşmuşsa  ya da ruh halinde ve davranışlarda değişiklikler gibi yeni ya da kötüleşen semptomlara sahipseniz, acil yardım için doktorunuza başvurunuz.
 10. Bu ilaç, 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. Bu ilacı kullanırken alkol kullanmayınız. Çünkü alkol ilacın olası yan etkilerini nöbet riskini artırır.
 12. İlacın kullanımı baş dönmesi, sersemliğe ve halsizliğe neden olabilir. Tedavi sırasında araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.
 13. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı kesinlikte kullanmayınız.

PATYCA Çentikli Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu  bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Endişe, kaygı, telaş, heyecan agresif, hiperaktif hissetme hali, intihar ve kendine zarar verme düşüncesi oluşması  ya da ruh halinde ve davranışlarda değişiklikler , güçsüzlük, halsizlik, koordinasyon eksikliği, artan ya da kötüleşen hastalık nöbetleri, titreme, bilinç bulanıklığı ve halüsinasyon, ayak bileklerinde veya ayaklarda şişlik, gözlerde ileri geri ani hareketler, kolay çürük oluşumu, mide bulantısı ve kusma gibi yan etkiler görülebilir. Tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:  Gabapentin

İlaç Marka İsmi: PATYCA Çentikli Film Tablet

Bir Yorum Yazın