PARODEX Gargara

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Benzidamin hidroklorür, Klorheksidin glukonat, Setilpridinyum Klorür’dür. PARODEX Gargara, iltihaba ve ağrıya sebep olan biyolojik etkenleri azaltır ve ağız içindeki mikropları öldürür, gelişimlerini engeller. Ağrı kesici, mikrop öldürücü ve iltihap önleyici bir ilaçtır. Ağız ve diş eti hastalıkları; diş eti iltihabının  giderilmesi ve önlenmesi; dil iltihabı; ağız bölgesindeki operasyonlardan sonra; ağız hijyeninin sağlanması; diş plakları oluşumunun önlenmesi; diş ile ilgili operasyonlardan sonra diş eti iyileşmesinin hızlanması;  protez kullanımından dolayı oluşan ağız içi iltihapları; diş çekimi ve diş tedavilerinde tedaviye yardımcı olmak; ağız içi yüzeylerinin iltihaplanması; kemoterapi, radyoterapi veya diğer nedenlerden dolayı oluşan ağız içi yüzeyi iltihapları; aft;  ağız boşluğu ve boğaz bölgesindeki rahatsızlıkların (boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, soluk borusu iltihabı, farenjit gibi)  tedavisinde kullanılır.

PARODEX Gargara Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bu ilaç, iltihaba ve ağrıya sebep olan biyolojik etkenleri azaltır ve ağız içindeki mikropları öldürür, gelişimlerini engeller.
 3. Diş ve diş eti sağlığınız için diş hekiminize 6 ayda bir muayene amaçlı gitmelisiniz.
 4. Diş ile ilgili operasyonlardan sonra da  kullanılabilir.
 5. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetseniz bile ilacı doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanınız. Çünkü enfeksiyon tamamıyla temizlenmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 6. İlacı uyguladıktan sonra ağzınızda hoş olmayan bir tat oluşabilir. Bu tadı yok etmek için ağzınızı bir başka sıvı ya da su ile çalkalamayınız. Bu durum ilacın etkinliğini azaltır.
 7. İlacı yemekten sonra ve dişlerinizi fırçaladıktan sonra uygulayınız. Seyreltmeden kullanınız.  Ağzınızda bir dakika  kadar çalkalayınız. Daha sonra tükürünüz, yutmamaya dikkat ediniz. İlacı kullandıktan sonra dişlerinizi fırçalamayınız, bir şey yeyip, içmeyiniz.
 8. İlacın gözlerinize ve kulaklarınıza temasından kaçınınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 9. İstenen sonucu almak için doktorunuzun önerdiği kullanma süresini dikkate alınız. Tedaviyi erken bırakmayınız. Doktorunuzun talimatlarına uyunuz.
 10. 7 günden fazla kullanılmamalıdır.
 11. Eğer şiddetli karaciğer hastalığınız ya da böbrek hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz.
 12. 6 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.
 13. Hamileyseniz veya hamilelik şüphesi varsa ya da bebek emziriyorsanız bu ilacı kullanmayınız.

PARODEX Gargara’nın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Seyreltilmeden (sulandırmadan) kullanılmaktadır. İlacı doz ölçüm kabıyla alınız. Yaklaşık bir dakika boyunca çalkalayınız ve tükürünüz. Ağızda kötü bir tat oluşabilir, ağzınızı su ile çalkalamayınız. 2-3 saatte bir uygulayabilirsiniz.
 3. Eğer proteziniz var ise gargaranızdan bir miktar bardağa dökün. protezlerinizi  bir iki dakika bardaktaki  gargaranın içinde bırakınız. Ağzınızı da gargara ile çalkaladıktan sonra protezlerinizi bardaktan alıp ağzınıza yerleştirebilirsiniz. İlacınızı yemek yemeden önce, dişlerinizi fırçalamadan önce ve bir şey içmeden önce uygulamayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ağızda geçici uyuşukluk, bulantı, tat almada değişiklik, yanma hissi gibi hafif yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi: Benzidamin hidroklorür, Klorheksidin glukonat, Setilpridinyum Klorür

İlaç Marka İsmi:  PARODEX Gargara

Bir Yorum Yazın