Pantomed Krem

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Dekspantenol’dur. Pantomed Krem, cilt onarıcı bir ilaçtır. Cerrahi yaralar; bacak ülseri (bacak yarası) ve yatak yaraları gibi kronik yaralar; meme başı çatlakları; anüs çatlakları;  pişikler; enfeksiyona bağlı olmayan yara ve yanıklar; güneş yanıkları; kesik, sıyrık ve çizik gibi yüzeysel yaralar ve  kuru veya tahriş olmuş derinin iyileştirilmesi için kullanılır.

Pantomed Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Cerrahi yaralar; bacak ülseri (bacak yarası) ve yatak yaraları gibi kronik yaralar; meme başı çatlakları; anüs çatlakları;  pişikler; enfeksiyona bağlı olmayan yara ve yanıklar; güneş yanıkları; kesik, sıyrık ve çizik gibi yüzeysel yaralar ve  kuru veya tahriş olmuş derinin iyileştirilmesi için kullanılır.
 3. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak şekilde kapatmayınız ya da bandajlamayınız.Tedavi edilecek bölgeyi mikropsuz steril su ile yıkayınız. İlacı bir spatül yardımı ile tedavi edilecek bölgenin tamamını kaplayacak şekilde sürünüz. Hafifçe masaj yaparak uygulayınız.
 4. Kremi uyguladığınız cilt bölgesini gerekli görülmesi halinde bir gazlı bez ile ya da ped ile kapatınız.
 5. İlacı kullanmaya başladıktan sonra tedavi edilen bölgeye diğer deri ilaçlarını uygulamaktan kaçınınız.
 6. Bu ilacı meme başı çatlakları için kullanıyorsanız, bebeği emzirmeden önce meme başını su ile temizleyiniz.
 7. Bu ilacın gözlerinize, ağız içine ve vajinaya kaçmasından sakınınız. İlacın kaza ile bu bölgelere teması halinde ilgili bölgeyi  bol su ile yıkayınız.
 8. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 9. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.

Pantomed Krem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak şekilde kapatmayınız ya da bandajlamayınız.Tedavi edilecek bölgeyi mikropsuz steril su ile yıkayınız. İlacı bir spatül yardımı ile tedavi edilecek bölgenin tamamını kaplayacak şekilde sürünüz. Hafifçe masaj yaparak uygulayınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ciltte tahriş gibi hafif yan etkiler görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Dekspantenol

İlaç Marka İsmi:  Pantomed Krem

Bir Yorum Yazın