PANALGİNE Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol, Propifenazon, Kafein’dir. PANALGİNE Tablet, hafif ve orta dereceli ağrı ve ateş durumlarında kullanılan, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara bağlı ateş ve ağrılar, vücut kırıklığı, ateşli hastalıklar, ameliyat sonrası görülen ağrılar, adet dönemi ağrıları, diş ağrısı, diş operasyonu sonrası görülen ağrılar,  eklem ağrıları, kas ağrıları, romatizmal ağrılar, kireçlenmeye bağlı ağrılar, baş ağrısı, migren, sinüzit ağrısı, kulak ağrısı, zona ve sinir ağrıları ve ağrıların eşlik ettiği yüksek ateşin giderilmesinde  kullanılır. Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.

PANALGİNE Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Hafif ve orta dereceli ağrı ve ateş durumlarında kullanılan, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır.
 3. Eğer alkol kaynaklı karaciğer hastalığınız varsa veya alkol bağımlılığınız  ya da günde 3 kadehten fazla alkol tüketiyorsanız doktorunuz ile görüşmeden kullanmayınız.
 4. Eğer akciğer hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa ya da  kemik iliğinin fonksiyon bozukluğu, şiddetli karaciğer veya böbrek hastalığı, karaciğer enzimlerinde yükselme (Gilbert sendromu), kansızlığınız varsa  ya da alkol kullanıyorsanız  bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ihtiyaç duyulabilir.
 5. İlacı kullanmanıza rağmen 3-5 gün içinde ağrı ve ateşin azalmaması ya da ağrının devam etmesi durumunda doktorunuza başvurunuz.
 6. Çocuklarda ve yetişkinlerde tekrarlayan, 3 günden fazla süren ve 39,5 dereceden yüksek ateş tedavisinde doktora danışmadan kullanılmamalıdır.
 7. İlacı doktorunuzun size tavsiye ettiği süreden daha fazla kullanmayınız. Karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 8. Bağımlılık yapıcı özelliğinden dolayı uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.
 9. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı karaciğer hasarına neden olabilir.
 10. Kullanımı nadirende olsa baş dönmesi ve uyuşukluğa sebebiyet vereceğinden araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 11. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

PANALGİNE Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen yemeklerle birlikte veya yemeklerden ayrı olarak alabilirsiniz. 12 yaşın üzerindeki çocuklarda ve yetişkinlerde günlük doz 2 tablet olarak önerilmektedir. Ancak çok gerekli olduğu durumlarda günlük doz 4 tableti geçmemelidir.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, hazımsızlık, gaz, karın ağrısı, kabızlık,  baş ağrısı, baş dönmesi, uyku hali, üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri, ellerde ve ayaklarda karıncalanma, uyuşma veya yanma hissi yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol, Propifenazon, Kafein

İlaç Marka İsmi: PANALGİNE Tablet

Yorum(2)

 1. 6 Mayıs 2016
  • 6 Mayıs 2016

Bir Yorum Yazın