PANALGİNE Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol, Propifenazon, Kafein’dir. PANALGİNE Tablet, hafif ve orta dereceli ağrı ve ateş durumlarında kullanılan bir ilaçtır. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara bağlı ateş ve ağrılar ile baş ve diş ağrısı, migren,  vücut kırıklığı, adet dönemi ağrıları (dismenore), eklem ağrıları, romatizmal ağrılar, kas ağrısı, sırt ağrısı gibi akut, hafif ve orta dereceli ağrıların giderilmesinde  kullanılır. Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar, ergenler ve yetişkinler içindir.

PANALGİNE Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Hafif ve orta dereceli ağrı ve ateş durumlarında kullanılan bir ilaçtır.
 3. Düzenli kullanmanıza rağmen yeni rahatsızlıkların oluşması veya ağrının/ateşin azalmaması  ve  3 günden fazla sürmesi halinde ilacın kullanımını bırakıp doktorunuza başvurunuz.
 4. 3 günden fazla kullanılmamalıdır. Bağımlılığa sebep olabilir.
 5. Ciddi karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa, yüksek tansiyon ilacı kullanıyorsanız, kalp atışlarınızda düzensizlik, depresyon veya anksiyete ilaçları (klozapin, lityum gibi) ya da sakinleştirici ilaç kullanıyorsanız, hava yollarındaki tıkanıklığı giderici ilaç (efedrin, teofilin) ya da alkol bağımlılığı tedavisi için dilsulfiram kullanıyorsanız PANALGİNE Tablet  kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 6. Akciğer hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa ya da glukoz 6 fosfat dehidrogenaz enzimi eksikliği, kemik iliğinin fonksiyon bozukluğu, karaciğer veya böbrek hastalığı, karaciğer enzimlerinde yükselme (Gilbert sendromu), astımınız varsa  ya da alkol kullanıyorsanız PANALGİNE Tableti kullanmadan önce durumunuz doktorunuza anlatınız. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ihtiyaç duyulabilir.
 7. Solunum problemi olan çocuklarda kullanılmamalıdır.
 8. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 9. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 10. Kullanımı uyku hali ve baş dönmesine sebep olabileceğinden, araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı   gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması sakıncalı olduğundan,  doktorunuza danışmadan kesinlikte kullanmayınız.

PANALGİNE Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her dozu  bir bardak dolusu su ile birlikte yutunuz.
 3. 12 ile 16 yaş arası çocuklar tek seferde 1 tablet kullanabilir. Gerekli görüldüğü durumlarda 24 saat içerisinde 3 kez 1 er doz kullanılabilir.
 4. 16 yaş üzeri yetişkinler tek seferde 1 veya 2 tablet kullanabilir. Gerekli görüldüğü durumlarda 24 saat içerisinde 3 kez kullanılabilir.
 5. Aç veya tok karnına alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, hazımsızlık, gaz, karın ağrısı, kabızlık,  baş ağrısı, baş dönmesi, uyku hali, üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol, Propifenazon, Kafein
İlaç Marka İsmi: PANALGİNE Tablet

Yorum(2)

 1. 6 Mayıs 2016
  • 6 Mayıs 2016

Bir Yorum Yazın