Oroheks Oral Sprey

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Klorheksidin glukonat’tır.  Oroheks Oral Sprey, ağız içindeki mikropları öldürücü ve gelişimlerini önleyici bir ağız solüsyonudur. Diş eti iltihabının  giderilmesi ve önlenmesi; ağız ve boğaz bölgesindeki operasyonlardan sonra; ağız hijyeninin sağlanması;  diş ile ilgili operasyonlardan sonra diş eti iyileşmesinin hızlanması; kemoterapi ve radyoterapi sonrası ağız içinde oluşan iltihaplara bağlı olarak meydana gelebilecek enfeksiyonların önlenmesi; diş plakları oluşumunun önlenmesi;  protez kullanımından dolayı oluşan ağız içi iltihapları; diş çekimi ve diş tedavilerinde tedaviye yardımcı olmak; ağız içi yüzeylerinin iltihaplanması; küçük aftlar; ağız boşluğu ve boğaz bölgesindeki enfeksiyonlar (boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, soluk borusu iltihabı, farenjit gibi) ile ilgilidir.

Oroheks Oral Sprey Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Ağız içindeki mikropları öldürücü ve gelişimlerini önleyici bir ağız solüsyonudur.
 3. Diş ve diş eti sağlığınız için diş hekiminize 6 ayda bir muayene amaçlı gitmelisiniz.
 4. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetseniz bile ilacı doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanınız. Çünkü enfeksiyon tamamıyla temizlenmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 5. İlacı uyguladıktan sonra ağzınızda hoş olmayan bir tat oluşabilir. Bu tadı yok etmek için ağzınızı bir başka sıvı ya da su ile çalkalamayınız. Bu durum ilacın etkinliğini azaltır.
 6. İlacı yemekten sonra ve dişlerinizi fırçaladıktan sonra uygulayınız. İlacı ağzınızda bir dakika  kadar çalkalayınız. Daha sonra tükürünüz. Gargarayı yutmayınız. İlacı kullandıktan sonra dişlerinizi fırçalamayınız, bir şey yeyip, içmeyiniz.
 7. İlacın gözlerinize ve kulaklarınıza temasından kaçınınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 8. İlacı kullanmaya başladıktan birkaç hafta içinde iyileşme görülse de doktorunuzun tavsiye ettiği sürece kullanmaya devam ediniz. Çünkü  enfeksiyon tamamıyla temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşme görülebilir.
 9.  Bu ilacı 12 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.

Oroheks Oral Sprey’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı ağzınızın içindeki ilgili bölgeye yönlendirerek doktorunuzun önerdiği dozda püskürtünüz. İlacınızı yemek yemeden önce, dişlerinizi fırçalamadan önce ve bir şey içmeden önce uygulamayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Tartar oluşumunda artış, tat almada değişiklik, diş dolgusunda, protezlerde renk değişimi gibi yan etkiler görülebilir.

laç Etken Maddesi: Klorheksidin glukonat

İlaç Marka İsmi:  Oroheks Oral Sprey

Bir Yorum Yazın