Oceral Deri Spreyi

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Oksikonazol nitrat’tır. Oceral Deri Spreyi, El ve ayak parmak aralarında oluşan mantar hastalıkları (tinea pedis); kasıklarda ve koltuk altlarında görülen mantar hastalıkları (tinea kruris); derinin kıvrımlı yerlerinde, tırnaklarda ve seyrek olarak da iç organlarda görülen mantar hastalıkları (kutanöz kandidiyazis); sarımsı-kahve veya kahverengi lekelerden oluşan cilt döküntüsü (pitriyazis versikolor); sarımsı kabuk ve içi irin dolu kabarcıklarla belirgin, bulaşıcı cilt hastalığı (impetigo);  uylukların iç kısımlarında  ve torbalarda ortaya çıkan kırmızı kahverengi lekelerle belirgin bulaşıcı deri hastalığı (eritrazma) tedavisi ile ilgilidir.

Oceral Deri Spreyi Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Mantarların cilt üzerinde büyümelerini çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır. Ciltte bakteri ve mantarların sebep olduğu belirli enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.
 3. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 4. İlacı uyguladığınız bölgede şiddetli yanma, tahriş, kızarıklık, ağrı veya sızıntı gibi durumlardan herhangi biri görüldüğünde ilacı kullanmayı bırakıp, derhal doktorunuza başvurunuz.
 5. Eğer spreyi genital bölgeye uygulayacaksanız, uygulama yerine ilacı püskürttükten sonra, bir müddet uygulama yerini açık tutarak, spreyin içeriğinde bulunan alkolün uçmasını sağlayınız.
 6. Tedavinin tam olarak başarıya ulaşması için hijyenik şartlara düzenle uyulmalıdır. Çamaşırlarınız ( bezler, havlular ve iç çamaşırlar) mümkün olduğunca pamuklu olmalı, her gün değiştirilmeli ve kaynatılmalıdır.
 7. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymemelisiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Genellikle ayaklarınızı kuru tutunuz.
 8. Tedavi başladıktan sonra 2 hafta (atlet ayağı için 4 hafta) içerisinde iyileşme belirtileri görülmezse ya da daha da kötüleşirse derhal doktorunuza başvurmalısınız.
 9. İlacın göz, burun ve ağız içine kaçmasından sakınınız. Kaza ile bu bölgelere teması halinde ilgili bölgeyi bol su ile yıkayınız.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.

Oceral Deri Spreyi’nin kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz ve kurulayınız. Sprey olarak hazırlanan ilacı, tedavi edilecek yüzeyi ve çevresini ıslatacak şekilde yeterli miktarda püskürterek uygulayınız.  Üzerini hava almayacak şekilde kapatmayınız veya bandajlamayınız. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için ilacı düzenli şekilde ve yeterli sürede kullanınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. İlacı uyguladığınız bölgede şiddetli yanma, tahriş, kızarıklık, ağrı veya sızıntı gibi durumlardan herhangi biri görüldüğünde, derhal doktorunuza başvurunuz.
 2. Uygulanan bölgede yanma, batma, kaşıntı ve tahriş gelişirse, doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Oksikonazol nitrat

İlaç Marka İsmi:  Oceral Deri Spreyi

Oceral Deri Spreyi İlaç Prospektüsü


Oceral-Deri-Spreyi-İlaç-Prospektüsü

Yorum(3)

 1. 2 Kasım 2016
  • 18 Kasım 2016
 2. 20 Kasım 2016

Bir Yorum Yazın