Nizoral Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Ketokonazol’dur. Nizoral Tablet, mantarların cilt üzerinde büyümelerini çoğalmalarını engelleyen  bir ilaçtır. Kadın dış üreme organları ve vajinada oluşan mantar enfeksiyonları; avuç içi, el  veya ayak tırnakları, sırt, eklemler, kemikler, kasık bölgesi, akciğer, yemek borusu, boğaz ve ağız gibi vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan mantarların sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.

Nizoral Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Mantarların cilt üzerinde büyümelerini çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır.
 3. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da herhangi bir kalp hastalığı, kalp ritm bozukluğu, mide asidinde azalma ya da kişisel veya aile geçmişinde uzun QT sendromu durumlarından herhangi biri ya da bir kaçı var ise  bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Bu ilaç mantara karşı etkili olduğundan soğuk algınlığı veya grip gibi virüs kaynaklı enfeksiyonları tedavi etmeyecektir.
 5. İlacın kullanımından en az 2 saat önce veya sonra mide asidini azaltıcı ilaç kullanmayınız.
 6. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir.
 7. İlacı kullanırken alkol kullanmayınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini artırır.
 8. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Bu dönemlerde kullanılması önerilmemektedir.

 

Nizoral Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile yemeklerle birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı ve kaşıntı yaygın görülen yan etkilerdendir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Ketokonazol

İlaç Marka İsmi: Nizoral Tablet

Bir Yorum Yazın