Nizoral 400 mg Ovül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Ketokonazol’dur. Nizoral 400 mg Ovül, vajinal bölgede mantarların çoğalmalarını, büyümelerini engelleyen bir ilaçtır. Vajinadaki akut (kısa süre içinde gelişen) ve kronik mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

Nizoral 400 mg Ovül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vajinal bölgede mantarların çoğalmalarını, büyümelerini engelleyen bir ilaçtır. Vajinadaki akut (kısa süre içinde gelişen) ve kronik mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.
 3. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir.
 4. Doktor tarafından teşhis edilmemiş cilt hastalıklarında kullanmayınız.
 5. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 6. Göz,burun ve ağız içine kaçmasından sakınınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 7. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymemelisiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giyiniz.
 8. Prezervatife (kondom) teması halinde, prezervatifin yırtılmasına ve sızıntıya sebep olabilir. Bu yüzden bu ilaçla prezervatifin temasından kaçınınız.
 9. Cinsel olgunluğa erişmemiş genç kızlar bu ilacı kullanmamalıdır.
 10. Adet döneminde tedaviye ara veriniz. Adet kanaması sona erdiğinde tedaviye devam ediniz.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Nizoral 400 mg Ovül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse, o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Ovül olarak hazırlanan ilacınızı sırtüstü yatar pozisyonda vajinanızın iyice derinine yerleştiriniz. Ve yaklaşık yarım saat ayağa kalkmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uygulama bölgesinde yanma, kaşıntı, tahriş seyrek görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Ketokonazol

İlaç Marka İsmi: Nizoral 400 mg Ovül

Nizoral 400 mg Ovül İlaç Prospektüsü


Nizoral 400 mg Ovül İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın