Nizoral Medikal Şampuan

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Ketokonazol’dur. Nizoral Medikal Şampuan, mantara karşı etki gösteren, mantarların cilt üzerinde çoğalmalarını önleyen bir ilaçtır. Sarımsı – kahve veya  kahverengi  lekelerden oluşan cilt döküntüsü (pitriyazis versikolor); saçlı, kıllı veya  yağlı deri bölgelerinde görülen kaşıntılı cilt döküntüsü (seboreik dermatit) tedavisinde ve bu hastalıklara bağlı gelişen kepeklenme veya deride iri kabuklanmaların tedavisinde kullanılır.

 

Nizoral Medikal Şampuan Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Sarımsı – kahve veya  kahverengi  lekelerden oluşan cilt döküntüsü (pitriyazis versikolor); saçlı, kıllı veya  yağlı deri bölgelerinde görülen kaşıntılı cilt döküntüsü (seboreik dermatit) tedavisinde ve bu hastalıklara bağlı gelişen kepeklenme veya deride iri kabuklanmaların tedavisinde kullanılır.
 3. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 4. Kepeklenme, kuru, yağlı kabuklu cilt için: ilk tedavi başlangıcında haftada 2 gün;  2 haftadan 4 haftaya kadar 3 ya da 4 gün kullanınız. Sonrasında belirtilerin tekrarının önlenmesi için 1-2 haftada 1 kez kullanınız.
 5. Derideki beyaz-kahverengi lekeler için: derideki beyaz ve kahverengi lekelerin üzerine günde 1 kez olmak üzere 5 gün kullanınız.
 6. Tedavi edilen cilt bölgelerde bandaj veya giysi kullanmayınız.
 7. İlacı uyguladıktan sonra herhangi bir kozmetik ürün veya güneş koruyucu kullanmadan önce en az 20 dakika bekleyiniz.
 8. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 9. İlacı uyguladığınız bölgede şiddetli yanma, tahriş, kızarıklık, ağrı veya sızıntı gibi durumlardan herhangi biri görüldüğünde ilacı kullanmayı bırakıp, derhal doktorunuza başvurunuz.
 10. Tedavi başladıktan sonra 2 hafta içerisinde iyileşme belirtileri görülmezse ya da daha da kötüleşirse derhal doktorunuza başvurunuz.
 11. İlacın göz, burun ve ağız içine kaçmasından sakınınız.
 12. Doktor tarafından teşhis edilmemiş cilt hastalıklarında kullanmayınız.
 13. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan  kullanmayınız.

Nizoral Medikal Şampuan’ın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Kepeklenme, kuru, yağlı kabuklu cilt için: ilk tedavi başlangıcında haftada 2 gün;  2 haftadan 4 haftaya kadar 3 ya da 4 gün kullanınız. Sonrasında belirtilerin tekrarının önlenmesi için 1-2 haftada 1 kez kullanınız.
 3. Derideki beyaz-kahverengi lekeler için: derideki beyaz ve kahverengi lekelerin üzerine günde 1 kez olmak üzere 5 gün kullanınız.
 4. İlacı kullanmadan önce iyice çalkalayınız. Saçın veya derinin hastalıklı bölgesini su ile ıslatınız ve ilacı uygulayınız. Yavaşça masaj yaparak  köpürtünüz. Köpüklü halde 3-5 dakika bekletiniz ve bol su ile durulayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Ketokonazol
İlaç Marka İsmi:  Nizoral Medikal Şampuan

Nizoral Medikal Şampuan İlaç Prospektüsü


Nizoral Medikal Şampuan İlaç Prospektüsü

Yorum(3)

 1. 16 Aralık 2016
  • 16 Aralık 2016
   • 19 Aralık 2016

Bir Yorum Yazın