NIMESDIN PLUS jel

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Nimesulid, Lidokain’dir. NIMESDIN PLUS  jel,vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan biyolojik faktörleri azaltan bir ilaçtır. Ağrılı omuz ve boyun tutulması, romatizmal ağrılar, eklem kireçlenmesi (osteoartrit), eklemi çevreleyen yumuşak dokunun iltihabı (periartrit), kas kirişi iltihabı (tendinit), kas kiriş kılıfının iltihabı (tenosinovit), bel ağrısı (lumbago), eklem çevresindeki keselerin iltihabı (bursit), siyatik ağrıları, kaza ve yaralanmalarda (Spor yaralanmaları gibi)  görülen ezilme, burkulma ve zorlanmalara bağlı iltihap, şişme ve ağrıların giderilmesinde kullanılır.

NIMESDIN PLUS  jel Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici ve iltihap durumlarında etkili bir ilaçtır.
 3. İlacı enfeksiyonlu, egzamalı, açık yaralı, kabartı ve isilik oluşmuş cilt bölgesi ve  yanık cilt bölgelerinde kullanmayınız. Bu tür durumların tamamen iyileşmesini bekleyiniz. İyileştikten sonra ilacı uygulayınız.
 4. İlacı, geniş cilt yüzeylerine uygulamayınız.  Aksi takdirde, kalp ritm bozukluğu, nefes almada zorluk ve koma gibi hayati tehlikeler yaratabilir.
 5. Hamileliğinizin ilk ve son üç aylık dönemlerinde bu ilacı kullanmayınız.
 6. Eğer  asetilsalisilik asit içeren ilaçlara alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 7. İlacın ağzınıza ve gözünüze temasından kaçınınız. Şayet ilaç ağzınıza ve gözünüze temas etmişse bol su le yıkayınız.
 8. İlacın kullanımına bağlı olarak uygulama bölgesinde tahriş, kızarıklık veya kaşıntı meydana gelirse ilacı kullanmayı durdurunuz ve doktorunuza veya bir hastaneye başvurunuz.
 9. İlacınızı uyguladıktan sonra en az 10 dakika kuruması için bekleyiniz. Jel  kuruduktan sonra giyininiz.
 10. İlacınızı uyguladıktan  en az bir saat banyo veya duş yapmayınız.
 11. Tedavi edilen cilt bölgesini bandaj ile sarmayınız ve sıcak su torbası ya da sıcak havlu gibi  sıcağa maruz kalacak şekilde uygulamalar yapmayınız.
 12. Uygulama esnasında  teması halinde giyecekleri boyayabileceğinden, giyeceklere değmemesine dikkat ediniz.   Oluşan lekeler giysilerin yıkanmasıyla ortadan kalkar.
 13. Koltuk altı bölgesine uygulanmamalıdır.
 14. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 15. Hamileliğinizin ilk ve son üç aylık dönemlerinde bu ilacı kullanmayınız. Emzirme döneminde, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

NIMESDIN PLUS  jel’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı tedavi edilecek bölgeye yeterli miktarda sürünüz ve  hafif  hareketlerle masaj yaparak uygulayınız. Üzerini örtmeyiniz veya bandaj ile sarmayınız. Günde 3 veya 4 kez uygulanabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak uygulama bölgesinde tahriş, kızarıklık veya kaşıntı gibi yan etkiler görüldüğünde, doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:  Nimesulid, Lidokain

İlaç Marka İsmi: NIMESDIN PLUS  jel

NIMESDIN PLUS  jel İlaç Prospektüsü


NIMESDIN-PLUS-jel-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın