Nidazol Oral Süspansiyon 200 mg / 5 ml

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Metronidazol benzoat’tır. Nidazol Oral Süspansiyon 200 mg / 5 ml, vücuttaki bakteriler ve parazitlerle savaşarak, bakteri ve parazitlerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir. Ağır solunum yolu enfeksiyonları (zatürre gibi), karın içinde meydana gelen enfeksiyonlar (karın zarı iltihaplanması), ağır deri ve yumuşak doku  enfeksiyonları (Bacak yaraları ve basınca bağlı gelişen vücut yaraları),  septisemi, diş eti ülserleri ve diğer diş enfeksiyonları,  ameliyat sonrası oluşabilecek enfeksiyonların önlenmesi, kemik ve eklem enfeksiyonları, menenjit, beyin absesi, üreme ve boşaltım sistemi enfeksiyonlarının (kadın üreme organları ile ilgili enfeksiyon ve prostat iltihabı gibi) tedavisinde kullanılır.

 

Nidazol Oral Süspansiyon 200 mg / 5 ml Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki bakteriler ve parazitlerle savaşarak, bakteri ve parazitlerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir.
 3. İlacın kullanımı ishale sebep olabilir. İlacı kullanırken aşırı sulu ve kanlı ishaliniz varsa bu yeni bir enfeksiyon belirtisi olabilir. İshali durdurmak için başka bir ilaç kullanmayınız, derhal doktorunuza başvurup, acil yardım isteyiniz.
 4. Bu ilaç, soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 5. İlacın kullanımının vücudunuza zararlı etkilerinin olup olmadığını anlamak için düzenli aralıklarda kan tahlilleri yaptırınız. Böbrek ve karaciğer fonksiyonlarınızı da test ettiriniz.
 6. Herhangi bir ilaca karşı alerjiniz varsa ya da karaciğer hastalığı; mide ve bağırsak hastalığı; kramp şeklindeki karın ağrıları; anemi veya  lökopeni  gibi kan hücresi bozukluğu; epilepsi veya diğer hastalık nöbetleri bozuklukları; sinirlerde herhangi bir bozukluk durumu  var ise durumunuzu doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate almalısınız. Çünkü enfeksiyon vücudunuzdan tamamen temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir. Enfeksiyonun tamamen temizlenmesi için ilacınızı doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanınız.
 8. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. İlacın kullanımı durduktan sonra da en az 3 gün alkol almayınız. Eğer alkol kullanırsanız mide bulantısı, kusma, ciltte kızarıklıklar, hızlı kalp atışları gibi durumlara maruz kalırsınız.
 9. İlacın kullanımı idrarı kahverengi ya da kırmızı renge boyayabilir. Böyle bir durumda endişelenmeyiniz.
 10. Hamilelik şüphesi veya hamilelik döneminin ilk üç ayında iseniz ya da bebek emziriyorsanız  bu ilacı kullanmayınız. Doğmamış bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Nidazol Oral Süspansiyon 200 mg / 5 ml’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı iyice çalkalayınız. İlacı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kaşığı veya ölçüm kabı ile alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Sarılık (cilt ve gözlerde sararma), ağız içi ve kenarlarında beyaz renkli lekeler ya da yaralar, diş eti kanaması, yorgunluk ve sırta vuran şiddetli karın ağrısı seyrek görülen yan etkilerdir. Bu durumlardan herhangi biri görüldüğünde tıbbi yardım için doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Metronidazol benzoat

İlaç Marka İsmi:  Nidazol Oral Süspansiyon 200 mg / 5 ml

Bir Yorum Yazın

error: