Nidazol 500 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Metronidazol’dur. Nidazol 500 mg Film Tablet, vücuttaki bakteriler ve parazitlerle savaşarak , bakteri ve parazitlerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir.  Kalın bağırsak iltihabı; ince bağırsaklar ile ilgili enfeksiyon (crohn hastalığı gibi); karaciğer, böbrek ve dalak gibi birtakım iç organlarda görülen enfeksiyonlar;  üreme ve boşaltım sistemi enfeksiyonlarının (vajinada kaşıntı ve kirli akıntı ile belirgin enfeksiyon ve erkeklerde ise prostat iltihabı gibi) tedavisinde kullanılır.

Nidazol 500 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki bakteriler ve parazitlerle savaşarak , parazit ve bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir.
 3. Bu ilaç soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmemektedir.
 4. İlacın kullanımının vücudunuza zararlı etkilerinin olup olmadığını anlamak için düzenli aralıklarda kan tahlilleri yaptırınız. Böbrek ve karaciğer fonksiyonlarınızı da test ettiriniz.
 5. Herhangi bir ilaca karşı alerjiniz varsa ya da karaciğer hastalığı; mide ve bağırsak hastalığı; kramp şeklindeki karın ağrıları; anemi veya  lökopeni  gibi kan hücresi bozukluğu; epilepsi veya diğer hastalık nöbetleri bozuklukları; sinirlerde herhangi bir bozukluk durumu  var ise durumunuzu doktorunuza söyleyiniz.
 6. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetseniz bile ilacınızı doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanınız. Çünkü enfeksiyon tamamıyla tedavi edilmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 7. İlacın kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen  doktorunuza başvurunuz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 8. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. İlacın kullanımı durduktan sonra da en az 3 gün alkol almayınız. Eğer alkol kullanırsanız mide bulantısı, kusma, ciltte kızarıklıklar, hızlı kalp atışları gibi durumlara maruz kalabilirsiniz.
 9. İlacın kullanımı idrarı kahverengi ya da kırmızı renge boyayabilir. Böyle bir durumda endişelenmeyiniz.
 10. Hamilelik şüphesi varsa veya hamilelik döneminin ilk üç ayında iseniz ya da bebek emziriyor iseniz kullanmayınız.

Nidazol 500 mg Film Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İshal, ellerde ve ayaklarda hissizlik, ağız içi ve kenarlarında beyaz renkli lekeler ya da yaralar, cilt ve gözlerde sararma (sarılık)  ve sırta vuran şiddetli karın ağrısı gibi yan etkilerde tıbbi yardım için doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Metronidazol

İlaç Marka İsmi:  Nidazol 500 mg Film Tablet

Nidazol 500 mg Film Tablet İlaç Prospektüsü


Nidazol 500 mg Film Tablet İlaç Prospektüsü

 

Bir Yorum Yazın