Nexium İV İnfüzyon Enjeksiyonluk Solüsyon İçin Toz

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Esomeprazol magnezyum’dur. Nexium İV İnfüzyon Enjeksiyonluk Solüsyon İçin Toz, midede üretilen asit miktarını azaltan bir proton pompası inhibitörüdür. Mide veya bağırsak ülseri, kanaması var olan mide veya onikiparmak bağırsağı ülser hastalarında  kanamanın durdurulması ve tekrar kanamanın önlenmesi, mide içeriğinin yemek borusuna kaçması sonucu oluşan yemek borusu iltihaplanması (özofajit) ve gastroözofajeal reflü  hastalığı ile ilgili bir ilaçtır.

Nexium İV İnfüzyon Enjeksiyonluk Solüsyon İçin Toz Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Mide veya bağırsak ülseri, kanaması var olan mide veya onikiparmak bağırsağı ülser hastalarında  kanamanın durdurulması ve tekrar kanamanın önlenmesi, mide içeriğinin yemek borusuna kaçması sonucu oluşan yemek borusu iltihaplanması (özofajit) ve gastroözofajeal reflü  hastalığı ile ilgili bir ilaçtır.
 3. Tedavi sırasında mide ekşimesi ve göğüste ağrılı yanma hissi sıklıkla kalp krizinin erken belirtileriyle karıştırılır. Eğer göğüs ağrısı ya da ağırlık çökmesi hissi, baş dönmesi, kol ve/veya omuza yayılan ağrı, terleme, bulantı, kusma, genel olarak hasta hissetme gibi belirtilere sahipseniz  tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurun.
 4. İlacın düzenli bir şekilde kullandığınız halde, belirtilerinizde bir iyileşme olmuyorsa, hatta daha da kötüleşiyorsa, doktorunuza başvurunuz.
 5. Eğer ilacın kullanımı sırasında karın ağrısı, hazımsızlık, kan veya gıda kusma, siyah veya kanlı dışkı gibi durumlardan herhangi biri ile karşılaşırsanız, acilen doktorunuza başvurunuz.
 6. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir. Ancak ilacınızı doktorunuzun size reçete ettiği süre boyunca kullanmaya devam ediniz.
 7. Eğer ağır karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 8. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 9. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Nexium İV İnfüzyon Enjeksiyonluk Solüsyon İçin Toz’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç, toplardamar içine enjeksiyon ya da toplardamara infüzyon yoluyla uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bilinç bulanıklığı, kaslarda güçsüzlük, halüsinasyonlar, irade dışı kasılmalar ve sarılık gibi ciddi yan etkilerden herhangi biri veya birkaçı görüldüğünde ilacın kullanımını durdurup, acilen doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:   Esomeprazol magnezyum

İlaç Marka İsmi:  Nexium İV İnfüzyon Enjeksiyonluk Solüsyon İçin Toz

Bir Yorum Yazın