Nasonex Aqueous Nasal Sprey

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Mometazon furoat monohidrat’tır. Nasonex Aqueous Nasal Sprey, vücutta kızarıklık, şişlik ve iltihaba sebep olan salınımını engelleyen bir ilaçtır. Bu ilaç, 2-11 yaş üzeri çocuklar, ergenlik yaşındaki gençler ve erişkinlerdeki mevsimlere bağlı alerjik nezle (saman nezlesi) ve yıl boyu devam eden alerjik nezle; 18 yaş üzeri gençlerde ve erişkinlerdeki burunda bulunan poliplerin  tedavisinde kullanılır.

Nasonex Aqueous Nasal Sprey Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bu ilaç, 2-11 yaş üzeri çocuklar, ergenlik yaşındaki gençler ve erişkinlerdeki mevsimlere bağlı alerjik nezle (saman nezlesi) ve yıl boyu devam eden alerjik nezle; 18 yaş üzeri gençlerde ve erişkinlerdeki burunda bulunan poliplerin  tedavisinde kullanılır.
 3. Son zamanlarda burun ile ilgili herhangi bir kaza veya ameliyat geçirmiş olmak, burun içinde yaralar veya ülser, verem (tüberküloz) veya herhangi bir enfeksiyon varsa ya da gözlerde uçuk virüsü veya göz tansiyonu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz.
 4. Bu ilacı kullanmaya başladıktan bir kaç gün içerisinde iyileşme belirtileri görülür. Bir hafta sonra belirtilerinizde  iyileşme olmazsa doktorunuzu bilgilendiriniz.
 5. Bu ilaç vücutta enfeksiyonlarla savaşan kan hücrelerinin azalmasına sebep olabilir. Hasta ve enfeksiyonlu kişilerle temastan kaçınınız.
 6. İlacın gözünüze kaçmasından sakınınız. Eğer kazara gözünüze teması halinde bol su ile yıkayınız.
 7. Bu ilacın kullanımı sırasında burun kanaması veya burunda iyileşmeyen yaralar gibi bir durum görüldüğünde acil yardım için derhal doktorunuza bildiriniz
 8. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için, ilacınızı düzenli bir şekilde kullanınız.
 9. İlacı 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.

Nasonex Aqueous Nasal Sprey’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her kullanımdan önce ilaç şişesini iyice çalkalayınız.  Kullanmadan önce burnunuzu temizleyiniz. Parmağınızla burun deliklerinden birini kapatınız. Başınızıı dik tutup pompanın ucunu diğer burun deliğinize sokup tam nefes alırken ilacı önerilen miktarda  püskürtünüz. Ardından aynı işlemi diğer burun deliğiniz için tekrarlayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Burun kanaması veya burunda iyileşmeyen yaralar gibi bir durum görüldüğünde acil yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Mometazon furoat monohidrat
İlaç Marka İsmi:   Nasonex Aqueous Nasal Sprey

Bir Yorum Yazın