MUCOFIX Efervesan Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Asetilsistein, Doksofilin ‘dir. MUCOFIX Efervesan Tablet, göğüsteki ve akciğerlerdeki kasları gevşeterek bronşları genişleten bir ilaçtır. Akciğerleri, bronşlarda spazmlarla kasılmaya neden olan anjenlere karşı  daha az duyarlı hale getirir. Ayrıca,vücudun farklı  bölgelerini (akciğerler, boğaz, ağız gibi) kaplayan yoğun şekildeki balgamı parçalamak suretiyle kıvamını azaltıp, dışarıya atılmasını kolaylaştırır. Astım ve KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) tedavisinde kullanılır.

MUCOFIX Efervesan Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Astım ve KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) tedavisinde kullanılır.
 3. Tedaviniz sırasında kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuz önermedikçe ilacın kullanımını bırakmayınız. Aksi halde rahatsızlığınız daha kötüye gidebilir.
 4. Eğer antibiyotik tedavisi görüyorsanız, bu ilacı antibiyotiği aldıktan 2 saat önce veya sonra almanız gerekmektedir.
 5. Kahve , çay, kola , çikolata gibi kafein içeren yiyeceklerden uzak durunuz. Kafein ilacın olası yan etkilerini arttırmaktadır.
 6. Karaciğer rahatsızlığınız veya böbrek rahatsızlığınız varsa veya epilepsi (sara) rahatsızlığınız varsa bu ilacı kullanmayınız.
 7. Eğer karaciğer hastalığı(siroz,hepatit), böbrek hastalığı, düşük troid, akciğerlerde sıvı toplanması, konjestif kalp yetmezliği, kalp ritm bozukluğu, yüksek ateş, epilepsi (sara) veya diğer hastalık nöbetleri, mide ülseri , onikiparmak bağırsağı ülseri ve sigara kullanımı gibi rahatsızlıklarınız var ise ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 8. Bu ilacı kullandığınız sürece doktorunuza danışmadan sigarayı bırakmayınız veya başlamamalısınız. Çünkü durumunuza göre doktorunuz doz ayarlaması yapacaktır.
 9. Yaşlı yetişkinlerin bu ilacın yan etkilerine maruz kalma riski daha fazladır.
 10. 7 yaşın  altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

MUCOFIX Efervesan Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak suda eritiniz ve bekletmeden içiniz. Yemeklerden sonra tok karnına almanız önerilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp atımının ve solunumun hızlanması, kalp ritminde bozukluk, yüksek kan şekeri, idrarda albümin bulunması, göğüste daralma, nefes almada zorluk ve hırıltılı nefes alma ve ciltte kızarıklık gibi yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde tıbbi yardım almak için acilen doktorunuza başvurunuz.
 3. Baş ağrısı, mide ağrısı, bulantı ve kusma gibi hafif yan etkiler de görülebilir.

İlaç Etken Maddesi: Asetilsistein, Doksofilin

İlaç Marka İsmi: MUCOFIX Efervesan Tablet

Bir Yorum Yazın