Motival Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Nimesulid’tir. Motival Tablet, vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici ve iltihap durumlarında etkili bir ilaçtır. Ağrılı osteartrit (eklem kıkırdağında meydana gelen aşınma, ağrı ve fonksiyon kaybıyla belirti gösteren eklem iltihaplanması) belirtileri ile primer dismenore (Adet dönemi  ağrıları) belirtilerinin tedavisinde ve aniden şiddetli başlayan, kısa süren (akut) ağrıların giderilmesinde kullanılır.

Motival Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici ve iltihap durumlarında etkili bir ilaçtır.
 3. Kullanım süresi 15 günü geçmemelidir.
 4. Eğer kanama düzensizlikleri  ve kan pıhtılaşma bozukluğu, tekrarlayan  mide – bağırsak ülseri veya mide ve bağırsaklarda kanama ya da başka bir  bölgede kanama, ağın karaciğer veya böbrek yetmezliği, şiddetli kalp yetmezliği, hamileliğin son 3. ayında olmak,  alkol veya hap bağımlılığı durumlarından herhangi biri varsa bu ilacı kullanmayınız.
 5. İlacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir.Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 6. Kullanımı kadınlarda doğurganlığa zarar verebilir. Eğer kısırlık tedavisi görüyorsanız veya gebe kalmak için tedavi görüyorsanız bu ilacı kullanmayınız.
 7. İlacı kullanırken, soğuk algınlığı, alerji ve ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız.
 8. Eğer süt ve süt ürünlerinde bulunan şekerin sindirilememesi durumu varsa veya laktaz eksikliğiniz ya da bağırsaklardan  glukoz, galaktoz emilim yetmezliğiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 9. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 10. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Alkol karaciğer hasarına sebebiyet verebilir.
 11. Yaşlı yetişkinlerin mide ve bağırsaklarla ilgili yan etkilere maruz kalma riski daha fazladır.
 12. Nadirende olsa baş dönmesi, uyku hali gibi yan etkilerinden dolayı araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 13. Hamilelik ve emzirme döneminde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Motival Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte tok karnına alınız. Günde 2 kez 1 er tablet alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, ishal, karaciğer enzimlerinde artış yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Nimesulid

İlaç Marka İsmi: Motival Tablet

Motival Tablet İlaç Prospektüsü


motival-tablet-ilac-prospektusu

Bir Yorum Yazın