Melatonina Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Melatonin’ dir. Melatonin, beyinimizde epifiz (pineal gland) tarafından salgılanır ve bir çok hormonumuzun dengelenmesi için çok önemlidir. Önemli görevlerinden bir taneside uyku düzenimizi kontrol etmesidir. 24 saat lik süre içersinde uyumamızı ve uyanmamızı sağlıyan bir zaman düzenleyicisidir. Karanlık, vücudumuzdaki melatonin üretimini tetikler ışık ise tam tersine baskılar. Gece çok miktarda ışığa maruz kaldığımızda ya da gündüz az miktarda ışık olursa normal melatonin döngüleri sekteye uğrar. Hormon düzenleme görevlerine ek olarak, araştırmalar bağışıklık sisteminide desteklediğini göstermiştir. Uyku bozukluğu olan hastalarda, uyku döngüsünü düzenlemek için kullanılan bir hormondur.

Melatonina Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Uyku bozukluğu olan hastalarda, uyku döngüsünü düzenlemek için kullanılan bir hormondur.
 3. Eğer karaciğer hastalığınız varsa veya  hamilelik ya da emzirme dönemindeyseniz bu ilacı kullanmayınız.
 4. Bu ilacı alkol ile birlikte almayınız.
 5. Çocuklarda kullanımı  ile ilgili yeterli bir bilgi yoktur.
 6. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozacak yan etkilere sahiptir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 7. Hayvan dokusundan elde edilen Melatonin’in kullanımı mikrop bulaşması veya virüslerin taşınmasında ortam oluşması gibi riskler doğurabilir. Sentetik (yapay) Melatonin kullanımında bu gibi riskler yoktur.

Melatonina Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Vücut ısısında azalma, davranış bozuklukları, baş ağrısı ve uyuşukluk hali gibi yan etkilerden biri ya da bir kaçı görüldüğünde doktorunuza başvurmalısınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Melatonin

İlaç Marka İsmi:   Melatonina Tablet

Bir Yorum Yazın

error: